Späť na zoznam noviniek

ZUNOVALI SA VÁM NEOSOBNÉ HOTELY? JE ČAS NAVŠTÍVIŤ GOTHAL

22. mája 2019

Neďaleko Nízkych Tatier, medzi dedinkami Liptovská Osada a Liptovská Lúžna, leží výnimočné miesto známe ako Gothal. Spoločnosť Arca Capital vybudovala na konci obce moderný turistický rezort. Ten sa stal veľmi rýchlo obľúbenou destináciou turistov i ľudí z okolia. Vyhľadajú ho milovníci prírody, športu, turistiky, lyžovania, ale aj relaxačných aktivít a zábavy. Viac o tejto čarovnej lokalite v rozhovore pre inDELUVIS prezradil výkonný riaditeľ Gothalu, Ing. Michal Galica.

V čom spočíva jedinečnosť Gothalu?

Je to unikátny multifunkčný areál, ktorý poskytuje komfort pohodlného ubytovania a množstvo športových a relaxačných aktivít v priľahlom komplexe Vodného sveta. Nachádza sa v nádhernom prostredí Liptova, na rozhraní Veľkej Fatry a Nízkych Tatier, a tak sú pre jeho ideálnu polohu na dosah tie najväčšie prírodné krásy Slovenska. Za zmienku stojí 245 kilometrov dlhá sieť značených cyklotrás v okolí a divoká prírodná krása slovenských ferrat. Súčasne leží iba kúsok od známych zjazdoviek – od lyžiarskeho strediska Donovaly je vzdialený len 12 kilometrov. Neďaleko sú tiež strediská Chopok a Malinô Brdo. Z Bratislavy sa sem pohodlne dostanete autom za dve a pol hodiny.

Názov Gothal znie mierne tajomne. Aká je história tohto miesta?

Korene celej oblasti siahajú do ďalekej minulosti. Ako Gothal sa pôvodne označovala Liptovská Osada, ktorú tak nazývali benediktínski mnísi už v roku 1288. Vo voľnom preklade je tento výraz veľmi poetický, znamená totiž „božie domčeky“. Mnísi tu našli čistý vzduch z hôr, krištáľovo čistú vodu, úrodnú pôdu a dobrých ľudí. To všetko tu zostalo dodnes. Zatiaľ čo predtým sa vďaka benediktínom rozvíjalo poľnohospodárstvo, kultúra, náboženstvo a nové technológie, dnes je toto miesto vďaka Gothalu symbolom aktívneho odpočinku. Prvá myšlienka na súčasné stredisko sa objavila pred rokom 2008, plány ale vtedy spomalil nástup hospodárskej krízy. Stavať sa začalo v roku 2008 a od roku 2016 projekt funguje v skúšobnej prevádzke.

Čo všetko môžu návštevníci okrem nádhernej prírody pri návšteve Gothalu zažiť?

Výnimočné je naše centrum relaxu a športu - Vodný svet. Nachádza sa tu 25 metrový bazén, ktorý je otvorený celoročne. V druhom bazéne teplota vody dosahuje 35°C a je určený najmä pre relax. Pre deti je pripravený detský bazén s atrakciou. K dispozícií sú tenisové aj badmintonové kurty, bowling či fitness centrum s výhľadom na vrcholy Nízkych Tatier a Veľkej Fatry. Súčasťou centra je i lezecká stena a golfový trenažér. Za pekného počasia je možné využívať vonkajšie workoutové ihrisko a dve detské ihriská. Ponuka relaxačných a športových aktivít priamo v Gothale je obrovská. Tí, ktorí obľubujú pasívnu formu relaxu, si môžu vybrať z troch druhov sáun. Jedinečný je tzv. floating alebo nadnášanie. Máme unikátny bazén so slanou vodou z Mŕtveho mora, ktorá má liečivé účinky a pomáha hĺbkovo odpočívať. O zaslúžený odpočinok sa tiež postará oddychová miestnosť s relaxačnou hudbou a prívalová sprcha kambala. Po wellnesse odporúčam odovzdať sa do rúk skúseným masérom alebo si užiť vo vírivke.

Aké sú možnosti ubytovania v rezorte Gothal?

Návštevníci si môžu vybrať medzi priestrannými a útulnými apartmánmi alebo štýlovými chalupami. Pre rodiny s deťmi by som odporúčal napríklad elegantné izby v apartmánovom dome Smrek s nádherným výhľadom na Nízke Tatry. Ak hostia ale túžia po väčšom súkromí, volil by som chalupy vytvorené v duchu tradičnej miestnej architektúry liptovskej dedinky. Prevládajú v nich najmä kameň a drevo, pôsobia teda ako zo slovenskej rozprávky. Vnútorné vybavenie však spĺňa všetky nároky človeka 21. storočia. Zaujímavosťou je, že chalupy sú situované do „hniezd“. V centrálnej časti sa nachádza altánok pre prípadné spoločenské vyžitie či večerné posedenie.

A čo gastronómia? Držíte sa aj tu tradícií a môžu návštevníci očakávať typické slovenské jedlá?

Milovníci tradičnej kuchyne si prídu na svoje rovnako ako tí, ktorí obľubujú rôzne medzinárodné špeciality. V reštaurácií Smrek sa podávajú raňajky, obedy i večere pre ubytovaných v apartmánoch a chalupách. Jedlo si tu užijete s výhľadom na hory. Tí, ktorí sa do Gothalu pravidelne vracajú, tu obľubujú posedenie pri krbe so šálkou vynikajúcej organickej brazílskej kávy. Vo Vodnom svete si hostia môžu vychutnať taliansku kuchyňu a našu výbornú pizzu, ktorá je svojou chuťou preslávená v širokom okolí. Na skok od bazéna sa nachádza Aqua bar s pestrou ponukou ovocných nápojov, smoothies a mliečnych kokteilov. Vo výstavbe je tiež štýlová reštaurácia Liptov, ktorá má charakter koliby a poteší všetkých obdivovateľov slovenskej architektúry a milovníkov domácej kuchyne.

Reštaurácia Liptov pravdepodobne nebude jedinou výstavbou v celej lokalite. Čo všetko sa v Gothale ešte plánuje?

V súčasnosti ponúkame viac ako tristo lôžok, ale toto číslo chceme v blízkej budúcnosti navýšiť. Ďalšia stovka by mala pribudnúť ešte v tomto roku a budúci rok by sme mohli ponúkať miesta pre viac ako 550 hostí. Plánuje sa tiež výstavba futbalového štadióna alebo športovej haly. Aktuálne sa pracuje aj na vybudovaní novej ferraty. Rozkvetu oblasti a zvýšenej ponuke pracovných miest sa navyše prispôsobujú aj neďaleké Donovaly. Developerský boom má pozitívny dopad na celú oblasť a už teraz tu našli prácu desiatky ľudí. Ďalšie stovky z moderného areálu profitujú nepriamo, napríklad tým, že do Gothalu dodávajú svoje lokálne potraviny.

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXX
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram