Späť na zoznam noviniek

Zodpovednosť je kľúčom k úspechu

17. apríla 2018

Ako som pomohol klientovi:

Podľa analýzy Národnej banky Slovenska rastie zadlženosť Slovákov a našich domácností extrémne rýchlo. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo NBS sprísnila reguláciu poskytovania úverov na bývanie.

Banky obmedzujú poskytovanie stopercentných, ale aj 90-percentných hypoték. Okrem uplatňovania tzv. „stress testu“ pri priechodnosti hypotéky s navýšenou úrokovou sadzbou o dve percentá, sa od nového roka prísnejšie posudzuje príjem klienta. Finančná rezerva, tzv. vankúš, je zvýšená z 10% na 15%. Od 1. júla 2018 to bude až 20 percent, čo znamená, že na získanie rovnakej hypotéky, bude klient potrebovať podstatne vyšší príjem.

V praxi sa určite každý z nás stretáva aj s klientmi, ktorí si vezmú nevýhodné úvery a vôbec si neuvedomujú, aké to môže mať následky. Pred pár rokmi som sa stretla s klientmi, ktorí mali v tom čase veľmi veľa takýchto úverov a tým pádom aj vysoké splátky. Pokiaľ mali obaja pravidelný príjem, nebolo to pre nich až tak nezvládnuteľné, ale keď sa im narodili deti, to už bolo priam neúnosné. Splácanie nebolo pravidelné a bankové i nebankové inštitúcie sa im odplatili, čo bolo vidieť v úverovom registri. Moja prvá úloha bola naučiť klientov zodpovednosti. Kontrola bola nevyhnutná, takže sa nám podarilo vyčistiť úverový register a mohli sme sa pustiť do refinancovania. Podarilo sa nám splátku znížiť o 600 eur mesačne.

Mojim klientom radím, aby si vytvorili rezervu vo výške šiestich mesačných výdavkov. A to bol náš ďalší krok. Začali sme sporiť! Aby sa nikdy nezopakovala situácia z čias, keď sme sa stretli. Klienti sa snažili byť zodpovední a uvedomovali si, že je nevyhnutné vytvoriť si danú rezervu. Tridsať mesiacov, čiže dva a pol roka, si klienti pravidelne sporili 400 eur mesačne (zo 600 eur usporených išlo 200 eur do spotreby a 400 eur na sporenie). Nasporili si a ich vklady sa zhodnotili na požadovanú sumu rezervy. Po dva a pol roku si mohli vydýchnuť, prestať sa obávať situácie z minulosti a začať si „užívať“ svoju celú mesačnú úsporu.

Ak by si sporili polovicu, čiže 200 eur mesačne, trvalo by im to raz toľko. Šesťdesiat mesiacov. Päť rokov by si museli odkladať dvesto eur mesačne, aby sa dopracovali k ich ideálnej rezerve. Na základe našej spolupráce sa mojim klientom zvýšila finančná gramotnosť, stali sa z nich investori – začiatočníci a zároveň mohli pokojne spávať.

Lenka Exnerová - Manager DELUVIS

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXXInformácie o spracúvaní osobných údajov
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram