Späť na zoznam noviniek

TITANIC. SYMBOL OKÁZALÉHO LUXUSU AJ ÚPLNEJ SKAZY

22. februára 2019

Bol 14. apríl 1912, keď sa jedinečný parník, o ktorom sa tvrdilo, že je nepotopiteľný, zrazil pár minút pred polnocou s ľadovcom. Netrvalo dlho a jeden z najväčších pohybujúcich sa predmetov na Zemi o 02.20, 15. apríla končí pod hladinou ľadového Atlantického oceána. V službe bol pritom len štyri dni. Smrť vo vode našlo približne 1 500 cestujúcich z viac než 2 200 ľudí. Spoznajte príbehy prominentných pasažierov. Niektoré vás prekvapia.

 

Nie je to len filmovým spracovaním Jamesa Camerona a jedenástimi Oscarmi. Príbeh Titanicu fascinuje ľudstvo už niekoľko generácií. Bol symbolom úspechu vtedajšej doby, ľudskej sily a modernej spoločnosti. Bol snom mnohých ľudí, ktorí túžili po lepšom živote v Amerike. No zároveň bol pre väčšinu z nich aj smrteľným objatím. Okázalý prepych takmer 270 metrov dlhej lode pohltili mrazivé vody oceánu v priebehu niekoľkých minút.

Bohatstvo mnohých z pasažierov prvej triedy im zabezpečilo lístok na záchranný čln, no našli sa aj takí, ktorí umreli spoločne s Titanicom. Jedným z nich bol napríklad najbohatší cestujúci na palube, John Jacob Astor IV. Biznismen a realitný magnát, ktorého majetok v čase jeho smrti dosahoval hodnotu 87 miliónov dolárov. Na súčasný prepočet je to viac než dve miliardy dolárov. Na palube bol so svojou tehotnou manželkou Madeleine, ktorú posadil do záchranného člna číslo štyri. Výzvu, aby boli evakuované primárne ženy a deti poslúchol a 25 minút pred potopením lode si ešte údaje vychutnával poslednú cigaretu. Umrel na podchladenie, pri pokuse plávať. Nečudo, teplota vody dosahovala mínus dva stupne Celzia. Cigaru a whisky si so svojím komorníkom ako chlap poslednýkrát vychutnal i milionár Benjamin Guggenheim. Bol jedným z najvýznamnejších pasažierov Titanicu, jeho telo sa však nikdy nenašlo. Napriek tomu, jeho výrok: „Obliekli sme sa do toho najlepšieho, sme pripravení potopiť sa ako džentlmeni,“ je známy dodnes i z mnohých filmov.

Vzhľadom na vtedajšie spoločenské pomery zahynulo najviac cestujúcich z radov posádky a tretej triedy. Hovorí sa, že vrchný dôstojník Titanicu Henry Tiger Wilde počas plavby vyhlásil, že nemá rád túto loď. Vraj z nej mal divný pocit. Trvalo len dvadsať minút od zrážky, kým sa mrazivá voda prevalila do obytných priestorov tretej triedy. Asi vedel, o čom hovorí... V zozname ďalších zvučných pasažierov sa objavil aj Archibald Butt, jeden z asistentov prezidenta Spojených štátov amerických či úspešný podnikateľ, politik a spolumajiteľ obchodného reťazca Macy’s – Isidor Straus. Ani títo páni nehodu neprežili. S Isidorom umrela aj jeho manželka Ida, ktorá ho odmietla opustiť a tak nenastúpila do člna.

Bolo to o 02.17, keď sa spod hladiny začali vynárať lodné skrutky. O tri minúty rozlomená loď mizne pod ňou. Skazu v priamom prenose sledovali ženy, deti a zopár mužov zo záchranných člnov. Niektoré z nich sa vrátili na miesto potopenia lode a ešte niekoľko desiatok minút hľadali preživších. Medzi nimi aj spomínaný čln číslo štyri. Miesto medzi zachránenými sa ušlo aj milionárke Margaret Brownovej, známej tiež ako „nepotopiteľná Molly.“ Napriek svojmu majetku bola známou filantropkou, ktorá nabádala posádku záchranného člna číslo šesť, aby sa vrátila na miesto skazy s cieľom nájsť ďalších živých cestujúcich.

Z prominentných zachránených žien sa po nehode často skloňovalo aj meno Renee Harris, manželky divadelného producenta Henryho B. Harrisa. Tej neznámy muž údajne poradil, aby palubu lode opustila v Cherbourgu. Vraj si tak zachráni život. Neurobila tak. Na záchranný čln nastúpila bez svojho manžela len päť minút pred potopením Titanicu. Medzi ženami a deťmi však skončilo aj niekoľko mužov. Napríklad popredný bankár zo San Francisca, Washington Dodge. Pri spúšťaní prvých záchranných člnov na hladinu to vraj nariadenie posádky umožňovalo. Jemu to umožnil jeho charakter... Ako pravý muž sa však zachoval i manžel pani Doglasovej, Walter, ktorý v rovnakom čase odmietol nastúpiť na palubu člna so slovami, že tak sa pravý muž nespráva.

Titanic svojim cestujúcim z prvej triedy doprial skutočný luxus, tým najvzácnejším benefitom však bola druhá šanca na život pre stovky žien a detí. V roku 2009 umrela posledná pasažierka, ktorá prežila prvú a poslednú plavbu Titanicu. Zaujímavosťou je, že v čase potopenia lode mala len dva mesiace a spolu s rodičmi cestovala treťou triedou. So svojou matkou a súrodencami však patrila medzi tých šťastných. Mallvina Deanová zomrela vo veku 97 rokov, v anglickom domove dôchodcov. Tragickú noc si nemala šancu pamätať. A to, čo jej ju mohlo pripomínať, rozpredala v aukciách a na burzách, aby mala financie na život v domove...

 

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXXInformácie o spracúvaní osobných údajov
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram