Späť na zoznam noviniek

STRAVOVACIE KARTY VERZUS STRAVNÉ LÍSTKY

2. októbra 2019

Spokojný zamestnanec, dobrý zamestnanec. Každý však potrebuje jesť. Aj tí nespokojnejší. Navyše, na teplé jedlo s vhodným nápojom majú podľa Zákonníka práce nárok všetci. Od júla 2019 je stanovená výška stravného na obed 3,83 eur na deň. Kým suma je stanovená, zamestnávatelia sa môžu rozhodnúť, či svojim zamestnancom budú poskytovať klasické stravné lístky alebo modernejší spôsob v podobe elektronickej stravovacej karty.

Poznáme ich všetci. Ľudovo nazývané stravenky či gastráče. Papierové lístky s určitou hodnotou, ktoré sa dajú použiť v stravovacích zariadeniach alebo v predajniach potravín ako alternatíva k hotovosti. Suma, ktorá je vyobrazená na stravnom lístku, je tvorená minimálne vo výške 55% z príspevku zamestnávateľa a zrážky zamestnanca z mesačnej mzdy. Pri minimálnej hodnote jedného lístka 3,83 eur to znamená príspevok zamestnávateľa vo výške 2,11 eur. Zamestnávateľ má možnosť prispievať zo sociálneho fondu a využívať tak oslobodenie od dane a odvodov.

Kým v krajinách ako je Belgicko, Británia, Francúzsko alebo Maďarsko nahrádzajú klasické stravné lístky elektronické stravovacie karty už od roku 2008, na Slovensko prišli až v roku 2015. Nábehová krivka bola zo začiatku pomalšia, a to hlavne z dôvodu nízkej akceptácie v stravovacích zariadeniach. V začiatkoch z celkového počtu 750-tisíc zamestnancov využívajúcich stravné lístky prešlo iba 40-tisíc z nich na systém stravovacích kariet. Situácia sa však zlepšuje. Najmä pre benefity stravovacej karty. S bankomatovou kartou má nielen podobný vzhľad, ale aj niektoré funkcie.

Výhody stravovacej karty oproti lístku:

  1. Pohodlie

Karta zaberá menej miesta v peňaženke a manipuláciu s ňou je pohodlnejšia. Výhodou je možnosť bezkontaktných platieb, ktorých výšku určuje poskytovateľ. Štandardne od 10 do 50 EUR.

  1. Nedoplácanie anevydávanie

Karta nie je limitovaná nominálnou sumou, to znamená, že môžete platiť od 0,01 EUR ľubovoľnú sumu.

  1. Online prehľad

Každá stravovacia karta má vlastný online účet, cez ktorý si zamestnanec môže sledovať pohyby aj zostatok na karte.

  1. Doplňovanie kreditu

Každomesačná distribúcia finančných prostriedkov je jednoduchšia ako pri lístkoch, zamestnávateľ pripisuje zamestnancom prostriedky cez elektronický portál.

  1. Bezpečnosť

Karta je chránená PIN kódom, ktorý pri strate zabráni odcudzeniu prostriedkov. Pri strate alebo odcudzení karty je ju možné nechať zablokovať a požiadať o vystavenie novej.

  1. Expirácia

Prostriedky na karte nie sú obmedzené dobou platnosti (1 kalendárny rok) ako je tomu pri lístkoch ale automaticky sa presúvajú do ďalšieho roka.

Stravovacie karty poskytuje na Slovensku viacero spoločností, jednou z obľúbených je aj CES ePlatby a.s. so svojou Gusto karta. Karta okrem klasickej stravovacej funkcie ponúka využitie aj ako rekreačný poukaz. V prípade, že máte záujem poskytnúť kartu svojim zamestnancom alebo odporučiť zamestnávateľovi, objednávanie je jednoduché, cez e-shop. Vopred si však preverte pokrytie, v ktorých stravovacích zariadeniach je karta akceptovaná.

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXXInformácie o spracúvaní osobných údajov
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram