Späť na zoznam noviniek

S novým typom pôžičiek opatrne

20. marca 2018

Sprísnenie podmienok získania hypotekárnych a spotrebných úverov môže podporiť šedú až čiernu ekonomiku. Špecialisti na financie spoločne s národnou bankou upozorňujú na nový typ pôžičiek, tzv. peer to peer. Ich poskytovatelia totiž nie sú pod jej dohľadom, no napriek tomu záujem medzi ľuďmi o ne narastá.

 Citeľné zmeny sa dotkli najmä poskytovania hypotekárnych úverov. Ťažšie je však  získať aj ten spotrebný, keďže sa úprave legislatívy museli podriadiť aj nebankové subjekty. Tie vyhľadávali najmä bankami odmietnutí klienti. Preto sa aj u nás začínajú postupne udomácňovať pôžičky typu peer to peer. „Systém vznikol vo Veľkej Británii a značne obľúbený je aj v USA. Ľuďom, ktorí potrebujú peniaze, imponuje online prostredie, v ktorom tento typ pôžičiek funguje. Vyhľadávajú ho aj osoby, ktoré chcú svoje peniaze investovať a zarobiť na úrokoch,“ hovorí Dezider Krištof, špecialista na osobné financie zo spoločnosti DELUVIS.

Najväčšou nevýhodou pôžičiek peer to peer je, že národná banka ich nemá pod svojím kontrolným dohľadom, a tak nespadajú ani pod legislatívu určenú na ochranu vkladov. „Účasť na takomto spôsobe investovania alebo požičiavania prostredníctvom internetovej aukcie, je konaním na vlastnú zodpovednosť, a preto je dobré poznať výhody či nevýhody produktu, o ktorý máte záujem,“ pripomína Krištof.

Ako to funguje?

Väčšina poskytovateľov pôžičiek typu peer to peer pôsobí v online prostredí. „Požiadať o úver sa dá cez internet. Na stránke poskytovateľa si nastavíte potrebné parametre pôžičky. Následne budete vyzvaní k vyplneniu online formulára, súčasťou ktorého sú vaše osobné údaje a informácie o príjme. Firma si môže vyžiadať aj výpis z registra úverov, spolu s kópiou občianskeho preukazu. Rovnakým spôsobom sa do procesu môže zapojiť aj investor,“ opisuje systém Dezider Krištof.

Dvojsečná zbraň

Výhodou pre dlžníka je, že náklady na pôžičku sú nižšie a sú poskytované aj bez nutnosti overenia si jeho údajov v úverovom registri. „V prípade negatívneho záznamu v registri mu to môže, za bežných okolností v banke a nebankovom subjekte, skomplikovať schválenie úveru. Pri pôžičkách peer to peer to však neplatí. Nevýhodou pre žiadateľa o úver sú vyššie úrokové sadzby ako v banke (záleží od priložených dokladov a od jeho ratingu) a dlhšia čakacia doba na schválenie. Maximálne je to 14 dní,“ upozorňuje Dezider Krištof, špecialista na osobné financie zo spoločnosti DELUVIS.   

Opatrní by mali byť podľa experta na bankové a investičné produkty aj samotní investori, ktorí majú záujem svoje peniaze zhodnotiť týmto spôsobom. „Plusom je lepšie zhodnotenie finančných prostriedkov a systém investovania cez internet. Najväčším rizikom je jednoznačne riziko straty finančných prostriedkov, keďže dlžníci nemusia svoju pôžičku splácať,“ vysvetľuje Krištof.

Rezerva naša každodenná

Problémom slovenských domácností je podľa špecialistu na osobné financie neschopnosť reagovať na nečakané výdavky. „Až dve tretiny slovenských domácností si na ne nedokáže nasporiť. Podľa štatistík národnej banky si pravidelne sporí iba 15 percent. Takmer 20 percent ľudí si nevie odložiť peniaze bokom pre vysoké splátky úverov. Každému preto odporúčam služby finančného sprostredkovateľa, ktorý osobné financie skonsoliduje a nájde možnosti pre tvorbu si rezerv,“ dodáva na záver Dezider Krištof, špecialista na osobné financie zo spoločnosti DELUVIS. Ideálnou formou tvorby rezervy je v súčasnosti investovanie do podielových fondov alebo dlhopisov.

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXXInformácie o spracúvaní osobných údajov
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram