Späť na zoznam noviniek

S NAJVÄČŠÍMI SLOVÁKMI HISTÓRIE. MICHAL BOSÁK

5. júna 2019

Z malého Okrúhleho k okrúhlemu stolu a bankovému kontu. Rodák zo Šariša vybudoval v USA finančné impérium a pomáhal zlepšovať finančnú gramotnosť aj vo svojej rodnej krajine. Spoznajte ďalší príbeh najväčších Slovákov histórie.

Hlad, chudoba, zlé sociálne pomery a ešte horšia vízia budúcnosti. Tak vyzerali niektoré regióny súčasného Slovenska na konci 19. storočia. Bolo len otázkou času, kedy sa aj naši rodáci pridajú k masívnej vlne vysťahovalectva z východnej časti starého kontinentu. Ako 16-ročný sa za Veľkú mláku rozhodol vycestovať aj Michal Bosák. S jedným dolárom od svojho strýka, ktorý mu hneď po príchode do USA ukradli.

Začiatky nového života v cudzej krajine plnej nepredstaviteľných možností neboli pre budúceho úspešného bankára jednoduché. Ťažkú a tvrdú prácu v bani, za dennú plácu 75 centov, neskôr vymenil za rozvážanie piva. Nadobúdanie nových kontaktov, ctižiadostivosť, húževnatosť a vytrvalosť mladého Michala Bosáka prispeli k tomu, že si založil svoje vlastné pohostinstvo a v USA začal podnikať. Čo na chudobnom Šariši nebolo možné ani len vo sne, sa tisíce kilometrov od domova stalo realitou. Netrvalo dlho a podnikateľské aktivity Michala Bosáka a jeho slovenskej manželky sa rozrastali. Spoznával nových a vplyvných ľudí, ktorí mu pomáhali zorientovať sa v zákonoch. Na oplátku pomáhal prisťahovalcom a krajanom aj on.

Jeho pôsobiskom sa stalo malé mesto Olyphant v Pennsylvánii. Jedenásť rokov po príchode do USA si už založil súkromnú banku Michael Bosak Privat Bank a o pár rokov neskôr sa stal prezidentom First National Bank v Olyphante. Vďaka tomu sa podpísal na americkú desaťdolárovú bankovku z roku 1907. V obehu ich bolo viac ako 52-tisíc. Vo svojom archíve jednu z nich uložila aj naša národná banka. Jeho citát o začiatkoch v bankovníctve dnes už doslova zľudovel. „Čo som ja vedel o bankovom obchode? Na prvej schôdzi som takmer ničom nerozumel. Myslel som si, že sa to nikdy nenaučím. Aj moja angličtina bola obmedzená. Ale chodieval som na každú schôdzu, počúval som a zapisoval som si, aby som si všetko lepšie zapamätal...“

Rodák z Okrúhleho sa neustále vzdelával a rozširoval svoj vplyv vo finančných inštitúciách. Z Olyphantu Bosák odišiel a založil najväčšiu slovenskú banku v Štátoch, Bosak State Bank. Na svoje rodisko však nezanevrel ani po tom, ako jeho bankárska hviezda a sláva začali žiariť čoraz silnejšie. Naopak, aktívne sa podieľal na založení demokratického Československa, bol jedným zo signatárov Pittsburskej dohody. Po vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov vznikla v Bratislave Americko-slovenská banka. Bosak State Bank v nej vlastnila viac ako polovicu. Svoju pobočku mala aj v Prešove, pričom pre jej potreby bola postavená secesná budova, dnes známa ako Bosákova banka.

Počas návštevy rodného Okrúhleho dal na mieste krčmy dokonca postaviť školu, ale s podmienkou, že pohostinstvo v obci viac neotvoria. Pomohol tiež obnoviť vojnou zničený kostol v Stropkove, sumou takmer 500-tisíc korún. Žiaľ, veľká hospodárska   kríza neobišla ani impérium Michala Bosáka. Krach amerických bánk sa dotkol aj jeho Bosak State Bank, ktorá bola v roku 1931 zatvorená. O šesť rokov neskôr umrel Michal Bosák v čakárni zubára.

Na niekoľko desaťročí následne upadol do zabudnutia, no dnes je jeho meno opäť medializované a jeho potomkovia poukazujú na jeho úspechy, vytrvalosť a filantropiu. V roku 1999 napríklad vznikla Spoločnosť Michala Bosáka.

Zdroj: Michal Bosák. Americký bankár zo Šariša a bosak.sk

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXX
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram