Späť na zoznam noviniek

RASTISLAV VELIČ: PRE ARCA CAPITAL JE JEDNA KRAJINA PRÍLIŠ MALÁ

30. mája 2019

Partner a člen predstavenstva Arca Capital Rastislav Velič chce s našou skupinou realizovať ďalšie veľké veci. V budúcnosti plánuje vstup do školstva a spustenie programu benefitov pre agentúrnych zamestnancov.

Kariéru ste začínal ako audítor. Čo vám táto skúsenosť dala?

Určite som vďaka tomu získal všeobecný prehľad o zaujímavých skupinách a podnikoch na Slovensku. Aj keď vo finále išlo iba o účtovníctvo, aby som tú prácu mohol vykonávať kvalitne, musel som pochopiť, aký podnik je a ako funguje. Iba tak som bol schopný identifikovať potenciálne hrozby.

Čo sa vám na súčasnej práci v Arca Capital páči najviac?

Na tejto práci je dobré, že si v podstate plníte svoje sny. Nápady na realizáciu rôznych biznisových aktivít a tvorbu niektorých spoločností som dlho nosil v hlave. S postupom času sme ich mohli zapojiť pod krídla Arca Capital. Samozrejme to ale muselo mať aj nejaký ekonomický efekt. S ideami na nové projekty naviac chodia ľudia väčšinou za mnou. V súčasnosti vediem už viac ako 40 projektov, z ktorých niektoré zahŕňajú ďalšie, niekedy ešte väčšie podprojekty.

Ako si o tom udržujete prehľad? Nie je to veľa na jedného človeka?

Musím priznať, že nie som ten typ, čo má komplexný systém, v ktorom si všetko poctivo zaznamenáva. Skôr všetko držím v hlave. Teraz už síce nie, ale ešte pred piatimi rokmi som bol schopný si zapamätať každú transakciu nad sto tisíc korún, ktorú sa udiala od roku 1998.

Kam neskôr viedla vaša kariérna dráha v Arca Capital?

Z pozície finančného manažéra som sa dostal na miesto člena predstavenstva a partnera. Do roku 2002 sme ani nevedeli, ako sa budeme presne nazývať. Ako prvá entita vznikla Arca Capital v Anglicku. Nebolo to ideálne. Sťažovalo nám to možnosti financovania a zároveň nevytváralo pocit transparentnosti. Vo finále sme prijali moje rozhodnutie a prešli sme aj sem, domov. Vieme a chceme ukazovať, kto sme a z čoho sme vznikli. Postupne sme sa dostali na Slovensku pod názvom Arca Capital Slovakia a do Česka ako Arca Capital Bohemia. Až v roku 2004 vznikla zastrešujúca firma Arca Investments.

Hrá v tom svoju úlohu i národná hrdosť? Ste pyšný na to, že firma sa uplatnila a vzišla zo Slovenska?

Nehovorím, že ma krajina, z ktorej pochádzam, nezaujíma. Ale na druhej strane nie je to také puto, kedy sa pyšne búcham do hrude za svoju vlasť. Slovensko je pre existenciu toho, čo sme vybudovali, príliš malé. A prirodzene prvé kroky von vedú do Česka. Česi takú možnosť nemajú, pretože Nemecko je príliš veľké a je medzi nimi jazyková bariéra. Väčšinou teda zostávajú v Prahe.

Je pre vás národnosť členov v užšom tíme dôležitá?

Vyberám si takých ľudí, ktorí vôbec nevnímajú rozdiel medzi tým, či je niekto Čech, Slovák alebo Maďar. Som rád, že postupne dostávame na zásadne miesta ľudí z Rakúska. Dôležité sú pre nás aj vzťahy vo Švajčiarsku alebo Lichtenštajnsku. Momentálne je náš záber de facto na území bývalého Rakúsko-Uhorska. A myslím, že naši ľudia sa cítia skôr ako Európania alebo Stredoeurópania.

Ako vás zo začiatku vnímali na západe?

Ak sa človek dostane do pozície, kedy skupina alebo firma nakupuje na medzinárodnej úrovni, musí sa cez niektoré veci preniesť. Keď sme vstupovali do krajín ako Švajčiarsko a Rakúsko, počúvali sme, že všetko na severovýchod od Zürichu je orient alebo že svet skončil vo Viedni a ďalej už nič nie je (smiech). Paradoxom ale je, že približne 80 % Švajčiarom je pôvodne odinakiaľ. Česi, Slováci a Poliaci sú navyše šikovní obchodníci a na vysokých pozíciách tam taktiež sedí pomerne dosť Východoeurópanov. V niektorých bankách majú dokonca celé tímy, ktoré tvoria naši krajania.

Ako sa vám teda podarilo to, aby vás začali brať vážne?

Musíte za nimi jazdiť častejšie, nejakým spôsobom sa odlíšiť a ľudsky sa otvoriť. Keď sme prvýkrát prišli do jednej z najväčších privátnych bánk vo Švajčiarsku, ktorá má pod správou okolo dvoch biliónov eur, kolega mal naše materiály v igelitke Billa. Chudáci bankári nevedeli, či to naozaj myslíme vážne (smiech). Potom sme na tému igelitky Billa začali debatovať. O chvíľu sme sa začali smiať všetci, a to práve vďaka vtipom o igelitke Billa.

Máte pocit, že práve toto je vaša výrazná konkurenčná výhoda? Že váš management jedná ľudsky a vy osobne tiež?

Áno, dosť to pomáha pri budovaní vzťahov. Na druhej strane nám čiastočne pomáha aj to, že sme vnímaní ako „nájazdníci“. Pri každej akvizícií cítim rešpekt hraničiaci niekedy až so strachom, že im ublížime. Pritom neviem o žiadnom prípade, kedy by sme robili neférový biznis. Ale chceme sa vyhnúť rizikám v rámci prevzatia spoločností, čo je niekedy beh na dlhú trať. Nie je to len zábava. Ale aby ste mohli behať s igelitkou v Zürichu, musíte mať za sebou reálnu skúsenosť s obchodovaním v tuzemsku a s tým spojenú vážnosť a rešpekt.

Oportunizmus je bežnou súčasťou biznisu. V médiách je pritom spájaný prevažne s Arcou. Je to niečo, čo sa snažíte reflektovať alebo odstrániť?

Podľa mňa novinári potrebujú niektoré veci personifikovať a spájať si ich. Napríklad problémy v Maďarsku sa automaticky rovnajú Georgovi Sorosovi. Oportunistický biznis? To bude určite Pavol Krúpa. Aj keď sa oportunistickému biznisu venuje mnoho ľudí, Krúpa sa stal vďačnou nálepkou.

Nechcete byť skôr vnímaní ako niekto, kto vytvára pracovné miesta a kultivuje biznis?

Áno, chceme. Našou hlavnou ambíciou je posunúť sa do roviny, kedy si nás ľudia spájajú v prvom rade s odbornosťou a nie strachom. Keď sme pri výstavbe Top Peletu vytvorili 57pracovných miest pre nízkokvalifikovaných uchádzačov, napísali o nás: „Krúpa má novú elektráreň, cez dotácie sa mu na ňu poskladáme všetci.“

Ako by ste popísali fungovanie vašej firmy?

Kľúčové slovo je integrácia, horizontálna i vertikálna. V minulosti Baťa robil to isté. Mal podchytený celý systém, od chovu kráv až po predaj topánok. V medzičase sa staral o svojich zamestnancov. Zaistil pre nich škôlky, školy, nemocnice, banky a ďalšie veci. Prakticky ste sa mohli vedľa Baťu narodiť aj zomrieť. Jeho veľkým obdivovateľom je jeden z našich akcionárov, Peter Krištofovič. Ale dnes sa svet zmenšil a vy potrebujete mať širšie pole pôsobnosti. Vybudovať niečo podobné nie je v jednej krajine možné. Možno ale budeme mať polikliniku alebo naviažeme partnerstvo so školami.

Môžete byť ohľadom školstva viac konkrétnejší?

Vzdelanie sa úplne odtrhlo od reality a hospodárskych potrieb. Na Slovensku ročne vyštuduje 2 500 právnikov, nechcú robiť nekvalifikovanú prácu a nakoniec zarábajú menej ako niektoré recepčné. Keď sa cez ARCA AUTOMOTIVE HOLDING budeme chcieť vrátiť do výroby, budeme sa musieť angažovať v školstve, pretože budeme hľadať možnosti, ako si vychovať vlastných absolventov.

Myslíte, že tento problém vnímajú aj politici?

Podľa mňa vidia, že niečo je v poriadku a malo by sa s tým niečo robiť. To, čo sa deje v našich končinách posledných 20 rokov, je číre zúfalstvo. Nie je pravda, že sme skvelá výkonná sila, a preto sa sem budú investori sami hrnúť. Na vrcholu krízového obdobia na Slovensku v rokoch 2009 – 2010 ste absolventa nezamestnali, pokiaľ ste nutne nemuseli. Nemal vám čo ponúknuť. A to bola chyba vzdelávacieho systému. To, že je teraz nedostatok ľudí, možno súvisí s tým, že zamestnanosť u nás rastie na úkor štátov ako Portugalsko, Španielsko a Taliansko.

Narážate konkrétne na ich sociálny systém?

Áno, možno sú na vine niekedy aj ich nezmyselne vysoké platy alebo nízka produktivita. Keď idem do Grécka, neviem, kedy ma postihne nejaký štrajk. V našich podmienkach sú náklady na platy polovičné. Máme tu investície s nižšou pridanou hodnotou a nedostatkom pracovných síl.

Máte nejaký dlhodobý cieľ, akým spôsobom rozširujete svoj biznis alebo je to prirodzený proces? Napríklad nákupom lisovne plastov zistíte, že je nedostatok pracovníkov, tak si k tomu otvoríte personálnu spoločnosť?

Väčšinu strategického nastavenia firmy riadim ja. To, že sme sa dostali k odboru personálnych agentúr, je čiastočne náhoda. Prišiel za mnou kolega, ktorý chcel požičať peniaze na agentúru. Nakoniec sme sa do toho rozhodli ísť spolu, pretože mi niekde vzadu blikla kontrola, že by to mohol byť dobrý biznis. Vedľa toho prišiel koncept skupovania ubytovacích kapacít. Keď máte silnú personálnu agentúru, ste navyše najväčší odborár. Dokážete v podniku presadiť svoje záujmy, obzvlášť keď je pracovná sila nedostatkový tovar.

Aký vplyv vám to teda vo všeobecnosti poskytuje?

Keď som odborár, viem pritlačiť na mzdy alebo sa dohodnúť na nejakej forme spolupráce. Nejde mi o to za každú cenu násilím vytrieskať z firiem čo najviac, ale môžem im ponúknuť plyn, elektrinu alebo im predať krabice. Skrátka umožním im získať služby naviac. Keď dodávam ľudí a firma nemá jedáleň, môžem sa spýtať, či nechce našu Gusto kartu.

Sú agentúrni zamestnanci zároveň aj vašimi zákazníkmi?

To bude vyžadovať ešte úsilie. Agentúrni zamestnanci sa zatiaľ nepýšia tým, že pre nás pracujú. To sa musí zmeniť.

Čo konkrétne pre to chcete urobiť?

Doteraz boli niektorí agentúrni zamestnanci zanedbávaní, a tak pre nich chceme pripraviť nejaké benefity. Spustíme cash back systém a budeme s nimi viac komunikovať. Sprevádzkujeme intranet, možno začneme vydávať interný časopis. Súvisí to s tým, že mi dá mesačne výpoveď asi sedem percent ľudí. Peniaze, o ktoré prichádzam fluktuáciou zamestnancov, by som radšej vložil do programu benefitov a odchody zamestnancov tak znížil.

Ako veľmi je pre vás dôležité vytvoriť najväčšiu pracovnú agentúru v Československu?

Teraz sme v Československu s 15 000 jednoznačnou jednotkou, za nami je medzinárodná Manpower s deviatimi tisíckami. Optimálna veľkosť by bola 25 000, to by sme boli stredoeurópska trojka.

Rastislav Velič

Je absolventom Ekonomickej univerzity v Bratislave, kde vyštudoval účtovníctvo a audit. V skupine Arca Capital pôsobí od roku 1999. Dlhodobo má na starosti rozvoj sektoru finančníctva, realít, akvizičných aktivít a riadenia rady investičných fondov. V roku 2014 sa stal partnerom investičnej skupiny s 20% podielom. V súčasnosti je majoritným akcionárom skupiny Arca Capital

Zdroj: Arca Magazín

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXX
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram