Späť na zoznam noviniek

POISTENIE VOZIDIEL AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ ?

21. októbra 2019

Nezáleží na tom, či ste si ho kúpili kvôli vášni, nutnej potrebe alebo na podnikanie. Automobil treba živiť a treba ho aj poistiť. Povinné zmluvné poistenie je dnes samozrejmosťou, havarijné poistenie užitočnou možnosťou. Poradíme, ako sa v jednotlivých poisteniach zorientovať a ako si správne vybrať.

Nepozornosť, drobné ťuknutie, poškriabanie, pokrčený plech či väčšia škoda. Situácia bežná na každodenných cestách. Kým bez povinného zmluvného poistenia (PZP) sa s autom na cesty nevydáte, pri uzatvorení toho havarijného (KASKO) už máte na výber.

V prípade povinného zmluvného poistenia treba počítať s týmito minimálnymi limitmi poisteného krytia:

  • 5 000 000 €: škody na zdraví a pri usmrtení, bez ohľadu na počet poškodených osôb,
  • 1 000 000 €: škody vzniknuté na majetku, náklady na ušlý zisk a náklady vyplývajúce z právneho zastupovania pri vymáhaní poistného plnenia.

Neplatí však, že najlacnejšie stačí. Asistenčné služby sú bežnou súčasťou PZP. Ich ponuka, rozsah a limity krytia sa však v každej poisťovni líšia. Je preto vhodné informovať sa u našich špecialistov o detailoch asistenčných služieb. Hlavne u starších vozidiel, kde už nie je možné zjednať KASKO, alebo je cenovo vzhľadom na cenu vozidla vysoké, je možné priplatiť si pripoistenia.
Najčastejšie využívané sú poistenie čelného skla, pripoistenie stretu so zverou, živel, pripoistenie proti výtlkom alebo amortizácii. Je ich celá plejáda a o ich výbere je vhodné poradiť sa s niektorým z našich odborníkov.

Koľko to bude stáť?

Každá poisťovňa má vlastný vzorec pre stanovenie výšky poistného. Ten kombinuje vek vodiča, výkon vozidla, okres registrácie a iné faktory ovplyvňujúce cenu, preto je vhodné nájsť správny pomer medzi cenou a potrebami v spolupráci so svojím poradcom. Ten má totiž prístup k ponukám viacerých poisťovní, špeciálnu online kalkulačku a tiež má informácie o možných zľavách. Vďaka tomu dostanete poistenie presne ušité na mieru.

Pomôže aj mimo cesty

Za pojmom KASKO sa ukrýva havarijné poistenie. Mnohí vodiči ho podceňujú, no pomôže s náhradou škody aj pri iných nepríjemných udalostiach.
Nielen pri havárii. KASKO sa totiž štandardne uzatvára aj na tieto riziká:

  • krádež
  • vandalizmus
  • živelná udalosť

Tie môžu vzniknúť nasledovnými udalosťami:
poškodenie alebo zničenie vozidla alebo jeho výbavy v dôsledku havárie náhodnou udalosťou vzniknutou nárazom alebo stretom, poškodenie v dôsledku živelnej udalosti (krupobitie,
požiar, záplava, víchrica, pád stromu), krádež vozidla alebo jeho častí, vandalizmus.

Výška havarijnej poistky závisí na značke a type vozidla, cene vozidla, rozsahu zvolenej poistnej ochrany a od výšky spoluúčasti. Pri havarijnom poistení si spoluúčasť môžete vybrať podľa  vlastného uváženia, tak isto aj pripoistenia ako náhradné vozidlo, právna asistencia a podobne. Havarijné poistenie kryje riziko iba do trhovej ceny auta. Takže už po opustení predajne má váš automobil omnoho nižšiu cenu, ako nový a každým mesiacom stráca na hodnote. Po troch rokoch  je tak trhová cena vozidla približne polovičná, a teda na takú sumu vás kryje aj havarijná poistka. Je potrebné si tiež odpočítať spoluúčasť. Z toho vyplýva, že ak vám ukradnú auto po troch rokoch, dostanete takú sumu peňazí, za ktorú si nové rozhodne nekúpite. A práve tu je priestor pre GAP – pripoistenie finančnej straty, ktoré chráni investované prostriedky. Nerieši spoluúčasť, ani vek vozidla. Vždy pri totálnej škode alebo krádeži dostávate vyplatenú obstarávaciu cenu vozidla.

Dobré poistenie, to je ušetrenie nemalých peňazí za škody, ktoré by ste si inak museli hradiť z vlastného vrecka. V neposlednom rade potom asistenčné služby a prepojenie značkových servisov s poisťovňami zabezpečí vyriešenie všetkých starostí pri škodovej udalosti a ušetrí čas. „Zastávam názor, že najlepšia poistka je tá, ktorú nikdy nepoužijete. Ale ak už nás stretne škodová udalosť, nech nám poistenie prinesie úžitok a odbremení nás od starostí.“

Martin Vincze - Senior Director DELUVIS

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXX
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram