Späť na zoznam noviniek

PENIAZE BUDE POTREBOVAŤ KAŽDÝ. NO NIE JE DÔVOD RUŠIŤ SVOJE INVESTÍCIE

27. marca 2020

Nebezpečný koronavírus, vyvolávajúci závažné ochorenie, má za následok iný svet. Ľudia si musia zvykať na nové pravidlá, nariadenia, obmedzenia. Na určitý čas sme sa museli uzavrieť doma, vychádzať v nevyhnutných prípadoch a obmedziť svoje výdavky na nevyhnutné minimum. O tom, že pandémia zatrasie našou aj svetovou ekonomikou, niet pochýb. V panike vyberať úspory z investičných nástrojov sa však nevyplatí. Doslova.

Za ostatné dni sme sa naučili čeliť novej výzve. Správať sa zodpovedne a čakať, ako sa pandémia bude vyvíjať. Odhady zdravotníkov, vládnych úradníkov, špecialistov či epidemiológov na pandémiu sa rôznia. Najmä na jej vrchol a následný záver. No jedno je isté. Každá pandémia sa raz skončila. A po každej ostala kríza.

Vlády krajín naprieč celým svetom budú musieť prijať opatrenia, ktoré pomôžu prekonať následnú krízu každému. Nadnárodným koncernom, malým a stredným podnikateľom, a tiež živnostníkom. Koronavírus zanechá stopu na každom z nás. Bežné rodiny tiež pocítia značný výpadok vo svojich príjmoch. Krátené mzdy, OČR či PN-ky spôsobia výpadok v rodinných rozpočtoch. Možnosťou, ako domácu krízu prekonať, bude pre mnohých výber prostriedkov z investičných nástrojov. Sú nimi terminované vklady, dlhopisy, fondy či zmenky. No špecialisti radia vydržať. A nerobiť paniku. Tak, ako ani dobré časy tu nie sú donekonečna, ani žiadna kríza nebude trvať večne. Preto treba tieto ťažké časy s trpezlivosťou prečkať. Takisto je dôležité pripraviť sa na podobné situácie dopredu a zabezpečiť prostriedky dostatočnou diverzifikáciou tak, aby mali ľudia vo svojom portfóliu aj produkty konzervatívnejšieho charakteru, napríklad dlhopisy. Najideálnejšie s pevnými úrokmi a pravidelnou výplatou výnosov, ktoré im aj v takýchto ťažkých časoch zabezpečia príjem potrebný pre život,“ povedal Jakub Hrnčár, špecialista na investície DELUVIS Wealth Management.

Ak človek vydrží, na kríze zarobí

Podľa odborníkov je dôležité, aby sme k strate v domácom rozpočte nepridali ešte ďalšiu. Trpezlivosť však môže byť v týchto časoch pre mnohé rodiny abstraktným pojmom. No treba vydržať, aby neprišli o svoje zisky. Stalo by sa tak v tom prípade, ak by sa rozhodli svoje investované prostriedky z účtov vybrať. Navyše by ľudia stratili aj možnosť zachytiť prvé pozitívne vlny zotavenia sa ich vypredaných investícií. V prípade konzervatívnych produktov by to bola strata pravidelného pasívneho príjmu. Každá kríza so sebou prináša nové príležitosti a takisto možnosti nakúpiť niečo, čo bolo ešte pred pár mesiacmi niekoľkonásobne drahšie ako dnes. Práve preto je dôležité skôr uvažovať o tom, kam svoje financie investovať a využiť možnosti lacno nakúpiť,“ pokračuje Hrnčár.

Fondy, ktoré prežijú krízy

Finančná gramotnosť Slovákov sa podľa špecialistu zlepšuje a na svoje investície sme sa začali pozerať spoločne s odborníkmi. Práve oni majú vedomosti o efektívnej možnosti diverzifikácie portfólia a dokážu potenciálnemu investorovi sprostredkovať fondy, ktoré väčšina kríz neohrozí. „Príkladom môžu byť fondy zamerané na nehnuteľnosti, zaistené dlhodobými nájomnými zmluvami, prenajímané silným spoločnostiam, ktoré prinášajú pravidelný príjem alebo fondy zamerané na zelenú energiu. Tam je výkup energií garantovaný štátmi, v ktorých sú realizované. Ďalším príkladom môže byť aj segment zameraný na potravinárstvo. Vidíme to presne aj v tomto období, keďže aj v takýchto časoch sú to komodity, ktoré ľudia k životu potrebujú v akejkoľvek situácii. To so sebou prináša hodnotu aj do portfólia,“ dodáva Jakub Hrnčár, špecialista na investície DELUVIS Wealth Management.

Možnosti pre každého

V súčasnosti je možné investovať mesačne už od pár desiatok eur až po tisíce. Napríklad do dlhopisov s niekoľkopercentným ročným výnosom. Ideálne však po dobu päť rokov a viac. Bonitnejší klienti môžu využiť alternatívu vo forme zmeniek. Či už jednej alebo viacerých. Zaujímavé sú zmenky so zníženou minimálnou výškou investície, čím sa stáva ich obstaranie dostupnejšie viacerým investorom a sú vhodnou alternatívou termínovaných vkladov. Atraktívne sú tiež fondy a tzv. podfondy. Pre určitú skupinu investorov je stále zaujímavé zlato, ako stály nositeľ hodnoty.

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAXX
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram