Späť na zoznam noviniek

MILOŠ KRŠŠÁK: AKTUÁLNE K TRHOM

23. decembra 2019

Finančné trhy zažívajú zvláštne obdobie. Neprišlo zotavenie, ale unikli sme kríze a rozpadu finančného systému.
Očakávalo sa, že tlačenie peňazí do trhu pomôže oživeniu ekonomiky a bude dočasné. Keď zaberie a ekonomiku naštartuje, s tlačením peňazí sa prestane. Štáty a rozpočty sa po naštartovaní ekonomiky dostanú do normálu a zadlženie sa zníži na prijateľné úrovne (Maastrichtské kritériá).

Nič z toho sa však nedeje. Tlačenie peňazí pokračuje a podľa vyjadrení predstaviteľov centrálnych bánk sa na tomto stave počas najbližšej, a nie krátkej, doby nič nezmení. Záporné úrokové sadzby sú už realitou, a to nielen pri štátnych dlhopisoch, ale aj pri klientských produktoch. Pretlak peňazí spôsobuje, že akcie rastú a sú v súčasnosti na maximách. A teda výnosy z nich tiež klesajú. Je paradoxom tejto doby, že za normálnych okolností sa akcie kupovali, ak sa čakal rast zisku.

Dnes sa akcie kupujú a ich ceny rastú, napriek tomu, že sa čaká pokles zisku z nich, resp. výnosnosti. Výnos z akcií SP500 (free cash flow yield) je v porovnaní s výnosom z BBB korporátnych dlhopisov veľmi blízko a bližšie bol za poslednú dobu len v roku 2018. Trh je s tým stotožnený, pretože niet kam prebytočné peniaze investovať. A o tom svedčí aj index volatility, ktorý je v súčasnosti veľmi nízko. Znamená to, že trhy sú pokojné.

Banka Barclays nedávno zverejnila svoje očakávanie ohľadom prasknutia bubliny na akciových trhoch s tým, že to vlastne bude len „minibublina“ a aj tá sa postupne rozpustí. Stále bude dosť kupujúcich, čakajúcich na korekciu, a preto k výraznému prepadu nedôjde. Všetci si na túto situáciu pomaly zvykáme a začína byť stále pravdepodobnejšie, že toto obdobie bude trvať dlho.

Preto je každá zaujímavá investičná príležitosť vzácna. Keď k tomu pridáme stále sa zvýšenú pravdepodobnosť spomalenia globálnej ekonomiky a na prekvapenie aj fakt, že obchodná vojna medzi USA a Čínou nie je len vrtochom Donalda Trumpa, ale fundamentálny vzťah oboch krajín, tak nie je dôvod na prehnaný optimizmus na najbližšie roky.

Miloš Krššák,
predseda predstavenstva Arca Brokerage House

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXX
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram