Späť na zoznam noviniek

MICHAL MATEJČÍK : TRPEZLIVOSŤ JE MOJÍM NAJVÄČŠÍM UMELECKÝM ÚSPECHOM

18. februára 2019

Jeden z najstarších hudobných nástrojov dokáže zaujať aj moderného človeka. Niektorého až tak, že sa harfe naplno odovzdá. Jej vek sa odhaduje na približne 5 000 rokov, ale dovolí, aby jej struny hladili ruky mladého umelca.

 

Ako sa taký vysoký muž ako vy dostal k harfe? Nelákal vás profesionálny šport, napríklad basketbal či volejbal?

Určite áno, na ihrisku som stále hrával volejbal, v ktorom môj team vždy viedol a na strednej škole aj mi učaroval tiež basketbal. Od detstva som však bol viac zamilovaný do hudby. Chodil som na hodiny klavíra, hudobné teórie a neskôr, keď som prišiel na konzervatórium, som spoznal aj harfu a odvážil som na na nej začať hrať.

Ako by ste popísali vašu cestu profesionálneho harfistu?

Tú moju ako rieku, ktorá plynie a niekedy jej tok je pomalý a plynulý, niekde je úmorným prechodom cez dané prostredie, kde v ceste stoja prekážky. Každopádne nuda to nie je.

Čo považujete za svoj najväčší umelecký úspech?

Bez pochyby hodnotu, ktorej som sa naučil - trpezlivosť. Ona je mojím najväčším úspechom. Naučila ma nepreceňovať veci, ktoré sa dajú dosiahnuť v krátkom čase a nepodceňovať veci, ktoré sa dajú dosiahnuť dlhodobo.

Je náročné pretransformovať popové piesne do podoby, aby ste ich mohli hrať na harfe?

Tie, ktoré máju melódiu idú ľahko, ale také monotónne, kde pieseň je zaujímavá len textom, zvukom, rytmom, znejú na harfe veľmi prázdne, keďže hrám len dva tri tóny a text, ktorý každý pozná, chýba. Napríklad je takým Ed Sheeran - Shape of you, veľmi monotónna pieseň.

S harfou ste precestoval takmer celý svet, stali sa vám s ňou nejaké zaujímavé príhody? Napríklad stratili vám ju už na letisku?

(Smiech.) Tak to sa mi ešte nestalo. Keď hrám niekde, kam sa dopravujem lietadlom, promotér zabezpečuje harfu v danom regióne. Stáva sa, že prídem na dané miesto, všetko je nachystané na zvukovú skúšku, odbalím harfu a nie sú na nej všetky struny.Vtedy sa musia narýchlo zháňať, naťahovať sa a čas beží veľmi rýchlo.

Harfa má 47 strún, koľkokrát ste si na nej dorezali prsty?

Keď som začínal hrať, začiatok bol dosť bolestivý a krvavý. Postupne si brušká prstov zvykli a dnes aj po dlhšej pauze prsty vydržia.

Má aj harfa svoju životnosť alebo máte jednu vyvolenú na celý život? Je s ňou spojený náročný servis?

S harfou je to ako s autom, čím staršie, tým horšie. Dnes sa vyrábajú veľmi rýchlo a nevydržia toľko ako harfy, ktoré boli vyrobené pred 100 rokmi. Tie stále znejú a držia dobre. Dnes si harfista kúpi harfu za 40-tisíc eur a po roku sa mu môžu objaviť trhliny v laku, v dreve. Harfa potom cestuje naspäť k výrobcovi, ten ju celú rozoberie, zalepí diery, zloží naspäť a pošle harfistovi. Ten si ju odbalí, zahrá na nej a zistí, že už neznie tak dobre ako pred tým. Preto je potrebný servis každý rok.

Ak by ste mohol vrátiť čas alebo žiť druhý život, rozhodli by ste sa opäť pre harfu?

Vybral by som si ju, ale už nie ako svoje povolanie, zdroj príjmu. Radšej by som bol ten basketbalista. (Smiech.)

Foto: Zdenko Hanout (2018)

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXXInformácie o spracúvaní osobných údajov
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram