Späť na zoznam noviniek

Mgr. Zuzana Henčelová: SKRÝVAČKA PRED ODLOŽENÝMI SPLÁTKAMI ÚVEROV PRE NIEKTORÝCH ČOSKORO KONČÍ. AKÉ MÁ KLIENT MOŽNOSTI?

14. decembra 2020

Pandémia pod názvom COVID-19 zasiahla mnohé oblasti nášho života. Jeho nástupom sme sa obávali len o naše zdravie a zdravie našich blízkych. Po chvíli ľudia začali prichádzať o svoju prácu, platy... Schopnosť splácať svoje záväzky voči bankám bola každým mesiacom náročnejšia.

A potom prišiel zázrak – možnosť odkladu splátok.

Od mnohých som počula, bohužiaľ aj od finančných agentov, že lepšiu vec nemohli vymyslieť. Zárobkovo činné osoby a dôchodcovia, teda tí, ktorí nestratili svoj príjem, sa hrnuli do bánk a chceli využiť túto možnosť. Však prečo si neoddýchnuť na pár mesiacov od splácania. Ušetriť peniaze na horšie časy.

Pre tých, ktorí prišli o svoj príjem a nemali dostatok ušetrených financií, to bola vítaná pomoc.

Konať rozvážne a poradiť sa s odborníkom v takýchto situáciách nikdy nie je na škodu. Pretože všetko má svoje ale. Prvým ale je, že úver sa Vám úročí aj naďalej. Splátky zaplatiť budete musieť, navýšené o tie úroky, ktoré ste neplatili počas odkladu. Za ďalšie, nikto vtedy netušil, čo môže od bánk potom čakať. Banky tvrdili, že nebudete mať negatívny zápis v úverovom registri, a predsa sme sa stretávali s tzv. mäkkým zápisom. Hovorí sa, že vplyv na klienta to mať nebude, ale povedzme si narovinu. Keď uvidíte pri nejakom mene červenú „puntík“, rozum Vám káže zbystriť pozornosť, byť prísnejší. Myslíte si, že vyjednať lepšie podmienky v ďalšej banke bude jednoduché?

Klienti si mohli svoj úver odložiť najviac na 9 mesiacov. Pre mnohých táto doba čochvíľa končí. Pre špekulantov sa o trochu navýši úver, ale čo s tými, ktorí stále nemajú financie na zaplatenie splátok?

Vzhľadom k skutočnosti, že len banky vedia, ako sa budú správať ku klientom, som sa rozhodla dať 3 otázky, ktoré nás najviac zaujímajú, a to hypotekárnym špecialistom jednotlivých bánk.
  1. Aké možnosti budú ponúknuté klientom, ktorí stále nebudú schopní splácať svoje úvery?

V prvom rade ma hneď banky upozornili, že už sa v kuloároch šepká o druhom koronovom odklade, pretože existuje predpoklad, že neschopnosť platiť zaťaží viacerých. Ak by sa takýto druh odkladu nespravil, banky ponúkajú možnosť bežného odkladu splátok na 6 mesiacov.

  1. Ako budete reagovať na klientov pri refinancovaní, ktorí majú záznam v úverovom registri o odklade ich splátok?

Tzv. mäkký zápis, ktorým bol zapísaný, laicky povedané, koronový odklad, nemôže nijakým štýlom zavážiť na posudzovaní úverov v bankách.

Každá žiadosť bude braná individuálne. Jediná možnosť, kedy môže koronový odklad nakloniť misku váh nesprávnym smerom je vtedy, keď klient má aj iné negatívne záznamy.

  1. Ak vaši klienti budú chcieť znížiť úrokovú sadzbu úveru, boli by ste ochotný túto žiadosť riešiť aj klientom so záznamom v úverovom registri o odklade splátok?

Koronový odklad by nemal mať vplyv na takéto možnosti. Klient by mal svoj úver splácať (minimálne 1 až 2 splátky musia prebehnúť) a opätovne na neho pozerajú ako bez záznamu.

Môžeme na záver konštatovať, že možnosť ako nakladať s vašimi odloženými splátkami existuje alebo tzv. svetlo na konci tohto „koronového-úverového tunela“. Najlepšie, čo však momentálne môžete urobiť je neskrývať sa do poslednej chvíle, kým vás odložený úver v banke pritlačí k múru ale osloviť svojho finančného sprostredkovateľa. Ten vám pomôže nájsť správnu cestu a vykročiť s väčšou istotou do roka 2021.

Mgr. Zuzana Henčelová, Top Consultant DELUVIS

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAXX
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram