Späť na zoznam noviniek

Mgr. Zuzana Henčelová: ROZPRÁVKA O TROCH GROŠOCH

6. októbra 2020

„Prvý vraciam, druhý požičiavam, a len na treťom sám žijem.“

Rozprávky majú svoje čaro. Deti ich pozerajú so záujmom, ale čo je najhlavnejšie, v každom príbehu nachádzame určitý druh ponaučenia. A tak to je aj v rozprávke o chudobnom poddanom a bohatom kráľovi, známej pod názvom „O troch grošoch“. Ak vám dej nie je známy, v rozprávke sa stretávame s kráľom prechádzajúcim po svojom panstve. Kráľ zazrel chudobného človeka a spýta sa ho, koľko si vyslúži za deň. On s pokorou odpovedá – 3 groše. Kráľ ostáva zarazený a nechápavo krúti hlavou. Nechápe, ako z takého mála dokáže tento biedny človek vyžiť. A predsa ešte ďalej tieto tri groše rozdeľuje.  Vo finančnej sfére nám práve táto rozprávka o troch grošoch ukazuje, ako sa správať nie len k svojim financiám, ale aj k sebe samým a svojim najbližším.

Prvý vraciam

Podľa rozprávky patrí prvý groš rodičom, ktorí nás s láskou vychovali a vštepovali nám do sŕdc správne hodnoty. Slovenská republika zobrala v tomto ohľade rozprávku doslovne. Náš štát je solidárny. To znamená, že odvody odvádzané pracujúcimi do sociálnej poisťovne sú následne prerozdeľované na vyplácanie terajších dôchodcov. V tomto môžeme vidieť krásnu paralelu. Uvedomujeme si potrebu starať sa o našich starších. Pretože keď sme boli malí, oni sa starali o nás. Zaslúžia si, aby sme im ten „prvý groš“ vrátili.  Avšak táto pomoc od štátu býva neveľká. Nie je možné, aby sme ostávali závislí od príjmu len z jedného zdroja, čiže z prostriedkov Sociálnej poisťovne, najmä ak je jeho fungovanie existenčne ohrozené v dôsledku nepriaznivého demografického vývoja. Našťastie je dôchodkový systém postavený na troch pilieroch, ktoré nielen pomáhajú terajším dôchodcom, ale aj nám, a to správne sa pripraviť na tento čas zaslúženého odpočinku.

Druhý požičiavam

Ten druhý groš je určený našim deťom, ktoré sa potom v dospelosti budú starať o nás – a svoj prvý groš nám vracať. Ale povedzme si na rovinu. V dnešnej dobe sa ťažko hovorí len o jednom groši pri výdavkoch na deti. Súčasnosť prináša skôr strach. Bojíme sa spraviť akýkoľvek krok, lebo jeho dopady si uvedomujeme po všetkých stránkach. Nie len na nás, na našu fyzickú a psychickú stránku, ale aj na tú finančnú. Jedným z týchto strachov je aj obava mať dieťa. A to hneď z viacerých uhlov pohľadu.

  1. Aj mladí ľudia majú v dnešných časoch problém s počatím. A aj keď sa už konečne podarí žene otehotnieť, a dieťatko je na ceste, pribúda často ďalší problém, ak lekár hovorí o rizikovom tehotenstve.
  2. Čo sa stane s príjmom po narodení dieťatka?

Áno, vraví sa, že štát pomôže. Máme jednorazový príspevok po narodení, materskú, rodičovskú... Ale keď žena s bruškom leží v nemocnici, nebolo by vhodné mať na základe toho pridanú hodnotu k svojmu značne zníženému príjmu? Práve dobre nastavená poistná zmluva vám vie po finančnej stránke pomôcť v neľahkých časoch.

Mnohokrát si neuvedomujeme, čo prichádza ďalej. Nástup do škôlky. Matka opäť v práci. Začína si zvykať na svoje pracovné povinnosti. A zrazu – „bum“. Dieťa znova doma. Choré. Povie si: „Nevadí. Pôjdem na OČR.“ Ale vedeli ste, že ošetrovné je kompenzované sociálnou poisťovňou len 10 dní? A čo keď bude dieťa choré dlhšie. Príjmy sa znížia. Áno, aj na takéto prípady sa dá pripoistiť. Správne nastavané poistenie vám vie pomôcť. Na takúto situáciu vám pomôže pripraviť sa váš finančný sprostredkovateľ.

Prichádza dospelosť. Poviete si, že je to konečne za Vami. Dali ste mu všetko potrebné, a teraz je na čase osamostatniť sa. Samostatnému bývaniu vo väčšine prípadoch predchádza hypotéka. Už dnes vám banky ponúknu v drvivej väčšine prípadov len 80% z hodnoty nehnuteľnosti. Kde vziať tých ďalších 20%? Mať v 20-tich rokoch základný kapitál? Nemožné. Opätovne sa dieťa obráti na rodičov. A tu by mal byť ten pomyselný groš. Sporiť deťom od mala aj v malých sumách im vie byť v dospelosti dosť nápomocné.

A len na treťom sám žijem

Toto už nechávam na vás. Do tohto groša nemá nikto právo mudrovať. Máte správne rozdelené vaše tri groše? Bude váš príbeh poučným?

Mgr. Zuzana Henčelová, Senior Consultant DELUVIS

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAXX
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram