Späť na zoznam noviniek

KRYJE CESTOVNÉ POISTENIE KORONAVÍRUS?

3. februára 2020

Koronavírus – slovíčko, ktoré nás v posledných dňoch prenasleduje a straší. Nový čínsky vírus si už v mnohých krajinách sveta vyžiadal tisícky nakazených a niekoľko stoviek mŕtvych. Máme sa pri cestovaní báť a rušiť naše plány? Môže nás cestovné poistenie ochrániť aj pred novými vírusmi?

Poistenie pri cestovaní by malo byť samozrejmosťou a neoddeliteľnou súčasťou našej dovolenkovej výbavy. V prípade, že sa nás postihnú nepríjemnosti ako choroba, úraz či krádež, do veľkej miery sme vďaka nemu chránení. Čo však robiť v situácii, keď celý svet vďaka svojmu prepojeniu a globalizácii ohrozuje nebezpečný vírus šíriaci sa bleskovou rýchlosťou? Ak máme dlhodobo naplánovanú cestu či dovolenku do jednej z najviac postihnutých krajín, existuje možnosť zrušiť ju a neprísť o všetky peniaze. „Ak v rámci komerčného cestovného poistenia máme aj pripoistenie storna zájazdu, leteniek a ubytovania, môžeme časť peňazí získať späť. Avšak v tomto prípade potrebujeme oficiálne vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky, že v mieste, kam mal klient vycestovať, je zvýšené nebezpečenstvo, na základe ktorého samotné ministerstvo neodporúča do konkrétnej destinácie vycestovať,“ vysvetľuje špecialistka na poistenie spoločnosti DELUVIS, Zuzana Henčelová. Týka sa to teda najmä ázijských krajín a neplatí to pri základnom balíku cestovného poistenia. Odborníčka odporúča neuskromňovať sa na to najlacnejšie poistenie, ale pozerať sa na to, čo nám konkrétny balíček ponúka. Správny výber nám vie totiž ušetriť nemalé peniaze.

Preplatiť možno aj evakuáciu

Cudzinci, ktorí ostali doslova uväznení v epicentre nákazy, čínskom meste Wu-chan, ktoré z obavy šírenia vírusu uzavreli, nie sú úplne bezbranní. Pokiaľ vlastná krajina odmietne možnosť evakuácie občanov, cestovné poistenie nám v tomto prípade môže významne pomôcť. „Niektoré poisťovne majú evakuáciu poistenca z miesta alebo oblasti, kde je ohrozený jeho život, ukryté v pripoistení storna. Poistenec môže prerušiť dovolenku a poisťovňa by mu mala zorganizovať transport do bezpečia a následne na Slovensko,“ uvádza špecialistka. Ak sa predsa len v zahraničí nakazíme nebezpečným vírusom, poisťovňa môže opäť poskytnúť výraznú asistenciu. Cestované poistenie totiž v základnom balíku zahŕňa poistenie liečebných nákladov, ku ktorému sú automaticky poskytované asistenčné služby. „Pod pojmom poistenie liečebných nákladov chápeme preplatenie nákladov spojených s vyšetrením, liečením, hospitalizáciou a ďalšími úkonmi, ktoré sú priamo spojené s chorobou alebo zranením,“ objasňuje Zuzana Henčelová zo spoločnosti DELUVIS. Je teda možné, že v prípade nakazenia koronavírusom bude liečba v zahraničí krytá z poistky? „Poistná udalosť predstavuje úraz, náhle ochorenie alebo smrť poisteného. Vzhľadom k tomu, že samotné poistenie má charakter majetkového poistenia, tak je ním krytá len skutočná škoda, ktorá vznikla poistenému. To znamená, že nám preplatí ošetrenie lekára, hospitalizáciu či liečebné prostriedky,“ hovorí špecialistka. Je dôležité poznamenať, že poistenie presne nešpecifikuje ochorenia, ktorými sa človek musí nakaziť, aby mu bolo ošetrenie preplatené. Pri výbere vhodného cestovného poistenia je vždy potrebné predpokladať to najhoršie a dúfať v to najlepšie. Nevyhnutnosťou je v súčasnosti dodržiavať hygienu, pravidelne si umývať ruky a obmedziť kontakt s chorými ľuďmi.

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAXX
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram