Späť na zoznam noviniek

KONIEC BIELEJ KARTY. ZELENÚ MÁ ZELENÁ

10. januára 2020

Od prvého októbra 2019 stačí, ak vodiči preukážu platnosť povinného zmluvného poistenia (PZP) už len zelenou kartou. Medzinárodná karta automobilového poistenia, ako sa oficiálne nazýva, tak nahradila bielu. Tá bola  rušená. Zelená karta vám stačí ako doma, tak i v zahraničí. 

Poisťovne dlhodobo upozorňovali na to, že vydávanie tzv. bielych kariet je zbytočnou administratívou. Do začiatku októbra bola potvrdzujúcim dokladom o poistení vozidla na Slovensku. Vodiči ju potrebovali najmä pri  policajnej kontrole či pri škodovej udalosti, pri ktorej slúžila na vyplnenie správy o nehode. Rovnako slúžila pri prepise vozidla na dopravnom inšpektoráte, a to ako potvrdenie o uzatvorení PZP.

Zelená karta má na rozdiel od bielej medzinárodnú platnosť a jej forma spĺňa štandardy krajín, ktoré patria do Systému zelenej karty. Jeho súčasťou je 47 krajín, čo znamená, že preukázať sa platným PZP či vybaviť si s ňou poistnú udalosť v zahraničí nie je problém. Systém je výhodný najmä preto, že vodiči nemusia uzatvárať poistku do konkrétneho štátu pri každej ceste, ale pokrýva ju práve zelená karta.

Ak vás teda v súčasnosti zastaví policajná hliadka, zelená karta je tou, ktorou sa preukážete. Rovnako s ňou budete disponovať aj pri prihlasovaní vozidla na dopravnom inšpektoráte a pri zániku PZP už budete musieť vrátiť len tú. Poisťovne vodičom odporúčajú, aby si skontrolovali, či majú jej originál v dokladoch. Ak zistíte, že napriek uzatvorenému poisteniu nemáte originál zelenej karty, treba sa obrátiť na svoju poisťovňu.

Slovenská asociácia  poisťovní (SLASPO)  návrh na zrušenie bielej karty iniciovala a v plnom rozsahu ho podporovala. Už pri vzniku zákona o povinnom zmluvnom poistení totiž asociácia namietala, že vydávanie potvrdenia o poistení  zodpovednosti, tzv. bielej karty, je zbytočný administratívny úkon, ktorý nemá prakticky žiadny zmysel, pretože platí iba pre územie Slovenska. Od októbra tak máme v dokladoch o trochu miesta viac.

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAXX
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram