Späť na zoznam noviniek

KOMENTÁR PETRA JANUŠEKA: AKTUÁLNE K TRHOM

26. septembra 2019

Peňažné trhy očakávajú prvé zvýšenie sadzieb ECB v nasledujúcich 12 mesiacoch. Rozdiel medzi sadzbami „overnight“ Eonia a „forward“ Eonia k septembru 2019 vzrástol na 10 bázických bodov. Prezident ECB Mario Draghi poukazuje na akceleráciu inflácie a pripravuje investorov na normalizovanie monetárnej politiky. Dlhopisové trhy v Eurozóne po tomto komentáre vypredávajú a posúvajú výnos nemeckého desaťročného dlhopisu na 0,55%. Niektoré banky predpokladajú dokonca skoršie sprísnenie menovej politiky, než naznačuje prezident centrálnej banky. Stratég nemeckej Commerzbank očakáva dve zvýšenia sadzieb v nasledujúcom roku. Až tretina svetových centrálnych bánk je v procese zvyšovania sadzieb. Americký FED, ktorý je v sprísňovaní politiky, naďalej pokračuje v cykle už tretím zvýšením sadzieb v tomto roku a po silných makro údajoch volá po pokračovaní rastu úrokových mier aj v budúcom roku.

Ak sa vám zdajú úvodné riadky neaktuálne, je to preto, lebo neaktuálne naozaj sú. Písal sa rok 2018 približne o takomto čase (august). Nemýlili sa len čelní predstavitelia centrálnych bank, ale situáciu nesprávne odhadoval celý trh. Aktuálne sa rétorika centrálnych bank otočila k uvoľňovaniu monetárnych politík. FED znížil na svojom poslednom zasadnutí sadzbu o 25 bodov na 2,25%. Kým centrálni bankári častokrát reagujú na aktuálny vývoj s oneskorením, trh tvorí svoje vlastné očakávania. Ich výsledkom je prekonanie ďalšieho historického míľnika na trhu so štátnymi obligáciami posun celej nemeckej výnosovej krivky do záporného teritória. Postarala sa o to rastúca cena 30 ročného dlhopisu, ktorá stlačila v auguste výnos pod nulu. Nemecký desaťročný bund sa obchoduje so záporným výnosom od mája a aktuálne klesol na -0,631%, čo je najnižšia hodnota v histórii. Záporné výnosy nie sú obmedzené len nemeckým geografickým priestorom. Celosvetovo je trhová hodnota vládnych dlhopisov obchodovaných v negatívnom pásme 12,9 trilióna USD. Slovenské dlhopisy sa tiež nevynímajú tomuto trendu. Pri splatnostiach kratších ako v roku 2029 tak bude štát vracať menej, ako si požičal. Belgicko, Írsko a Rakúsko boli schopné umiestniť dlhopisy so splatnosťou 100 rokov s výnosom 1,171%. Spoločným menovateľom tohto vývoja sú obavy z ekonomického vývoja. Prebiehajúce ekonomické ochladenie spojené s nízkou mierou inflácie. Rast v eurozóne dosiahol v druhom kvartáli len 1,1% a inflácia očistená o vplyv energií a potravín sa s úrovňou 0,9% bezpečne vzďaľuje inflačnému cieľu ECB. Tretia najväčšia ekonomika Európy, Taliansko, sa nachádza v recesii. Jej medziročný rast v prvom kvartáli -0,1% bol nasledovaný stagnáciou v nasledujúcom trojmesačnom období. Nemecká ekonomika v rovnakom období klesla o -0,1%. „Break even“ európske inflačné očakávania stanovené z rozdielu nominálnych a reálnych výnosových mier dlhopisov anticipujú priemernú mieru inflácie v najbližších piatich rokoch 0,74%. To je v rozpore s očakávaním získaného formou ankiet, kde sa konsenzus stále drží nad 1%. Uvedené sa dá interpretovať ako formovanie „flexibilných“ očakávaní finančných trhov k návratu k recesii a dezinflácii, kým „rigidné“ štatisticko-ekonomické prognózy sa držia konzervatívnych očakávaní ovplyvnených údajmi z nedávnej histórie.

Stav globálnej ekonomiky je naviac podkopávaný pretrvávajúcou obchodnou vojnou. Neistota z nej vyplývajúca sa odráža v odložených kapitálových výdajoch firiem, čo znižuje agregátny dopyt. Na začiatku augusta prilial opäť olej do ohňa americký prezident Trump uvalením dovozných 10% taríf na čínsky tovar. Číňania nenechali na seba dlho čakať a ako protiopatrenie devalvovali svoju menu na 7 CNY/USD. Tieto protekčné opatrenia spustili masívne výpredaje na globálnych akciových trhoch. V momente oznámenia tarifov sa americký index S&P 500 prepadol o 2%, nasledovaný kumulovaným poklesom o viac ako 4% v nasledujúcich troch dňoch. Eurostoxx 50 v rovnakom období odovzdal 7,8% a výpredaje neobišli ani rozvíjajúce sa trhy, ktoré v sumárnom vyjadrení indexom MSCI Emerging markets klesli až o 9,5%. Volatility index Vix vplyvom týchto pohybov raketovo vystrelil z 12 na 25 bodov.

Najsledovanejšia energická komodita, ropa, rovnako stráca v letných mesiacoch pôdu pod nohami. Jej cenu tlačí nadol obava z poklesu dopytu vplyvom spomaľujúceho sa svetového rastu. Na druhej strane rovnice je pokles amerických zásob, ktoré sa znížili v priebehu letnej motoristickej sezóny o 50 miliónov barelov na 436,5 miliónov, avšak nedokázal stabilizovať cenu na vyššej úrovni. Zadržanie tankerov v Hormuzskom prielive nemalo na rast cien dlhodobejší vplyv, avšak postačilo na to, aby prémia za poistenie ropného tankera vzrástla desaťnásobne.

„Safe Haven“ aktívum, ktorému sa spravidla darí dobre v časoch neistoty, je zlato. Vývoj jeho ceny nesklamal historické schémy a jeho cena sa od začiatku augusta zvýšila o 5,5% na 1 492 USD za trojskú uncu. Od začiatku roka je táto komodita drahšia už o 16%. Z rovnakého dôvodu prebieha aj apreciácia amerického doláru. Jeho kurz voči euru atakuje hranicu 1,10 dolára za jedno euro. Zníženie sadzieb tento trend nezastavilo, práve naopak, pretože sa predseda FED-u J. Powell vyjadril, že nejde o začatie nového trendu poklesu úrokových mier, ale len o strednodobé nastavenie cyklu.

Ing. Peter Janušek, CFA, CIPM, Portfolio Manager, Arca Brokerage House

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXXInformácie o spracúvaní osobných údajov
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram