Späť na zoznam noviniek

KAPITÁN ZVOLENSKÝCH HOKEJISTOV, IVAN ŠVARNÝ: KEDYSI SA ŠVAJČIARI UČILI OD NÁS. TERAZ BY SME SA MOHLI UČIŤ MY OD NICH

6. januára 2020

Do tímu spod Pustého hradu zavial tesne pred začiatkom sezóny hneď dvojitý svieži vietor. Spoločnosť DELUVIS sa stala jedným zo sponzorov klubu, ktorého po novom vedie s kapitánskym Céčkom na drese nitriansky rodák,  Ivan Švarný.

› V novej sezóne ste sa stali posilou HKM Zvolen. Bolo pre vás ťažké opustiť káder Belasých?

V dobe, keď som opúšťal Slovan, ešte nikto nevedel, čo s ním bude. Nebolo isté, či ostane v extralige alebo nie. Nejaké predbežné debaty prebehli s terajším trénerom Stantienom, ale bohužiaľ na viaceré moje otázky mi nevedel
dať konkrétnu odpoveď. Prebiehal totiž ešte stále proces rozhodovania, či teda bude Slovan hrať extraligu alebo inú ligu.

› Pôvodne ste na slovenskom ľade hrať neplánovali, čo zmenilo váš názor?

Môj názor zmenila rýchla a konkrétna ponuka a ciele HKM Zvolen. Aby došlo k spolupráci, musia byť vždy obe strany spokojné. Nie len jedna.

› Pociťujete v súčasnosti rozdiel medzi KHL a domácou extraligou? Ak áno, v čom najviac?

Rozdiel samozrejme bol markantný v detailoch a plnení si svojej roly v mužstve. Nehrozí, že hráč, ktorý je určený na čiernu robotu (v tom je dobrý), príde a myslíš si, že bude tvoriť hru, na čo doposiaľ nebol zvyknutý. Ďalej vo vyrovnanosti všetkých štyroch pätiek. Na to, aby ste boli úspešný, musia byť minimálne rozdiely medzi päťkami.

› Počas vášho pôsobenia v KHL ste hrávali napríklad aj za chorvátsky Záhreb. Väčšina z  nás pozná Chorvátsko ako letnú dovolenkovú destináciu. Ako tam domáci vnímajú ľadový hokej?

Paradoxne to bolo moje najobľúbenejšie pôsobisko. Netradičné, ale darilo sa nám ako mužstvu a mne taktiež ako hráčovi. Bol som vyťažovaný cca 23 až 25 min. za zápas. Ľudia tam mali radi hokej i keď to nebol ich šport číslo jeden. Samozrejme, prispelo k tomu aj to, že sa tam hrala KHL prvý rok a ľudia boli zvedaví na ruský hokej.

› Čo si od nového pôsobiska sľubujete?

Nesľubujem si nič. Nemám očakávania, lebo potom z toho pramenia sklamania. Ale našiel som tu ľudí, spoluhráčov, sponzorov, trénerov, bývalých hráčov, ktorých hokej baví a snažia sa pre klub spraviť maximum. A to sa dnes  cení.

› Titul majstra Slovenska ste naposledy získali v sezóne 2011/2012. Ako vidíte šance Zvolena?

Áno, spomínam si na to, bol to zatiaľ môj jediný titul na Slovensku. Šance má každý rovnaké, záleží len na tom, ako k tomu pristúpime v HKM. Tím máme skvelý, je však potrebné zmeniť nejaké veci a nastaviť každého tak, aby
mal jednotný cieľ a jednotné myslenie.  Vtedy sa vieme baviť o tom, že predpoklad  bude veľmi vysoký.

› Divácky atraktívne sú najmä stretnutia HKM Zvolen s úradujúcim majstrom – Banskou Bystricou. Ako vnímate atmosféru tohto stretnutia?

Stihol som ju zažiť zatiaľ len raz a bola skvelá. Privítal by som ju na každom zápase. Alebo aby sa aspoň priblížila k tej, aká bola proti Bystrici. Samozrejme to záleží aj od nás, koľko ľudí dokážeme pritiahnuť na štadión
našimi výkonmi.

› Ktoré zápasy sú pre vás náročnejšie? Proti Slovanu, za ktorý ste dlhé roky hrávali alebo proti Nitre, ktorej odchovancom ste?

K obom mančaftom mám vytvorenéväzby a vzťahy. V Nitre som bol vychovaný,mám tam rodinu, veľa kamarátov,proti ktorým aj nastupujem a získal som tam prvý bronz. V Slovane som bol asi najdlhšie zo svojej kariéry. Stretol som tam skvelých ľudí, taktiež kamarátov, získal som tam titul. Tie roky sa nedajú vymazať z pamäte a väčšinou na zlé chvíle, či už v Nitre alebo Bratislave, zabudnete a ostanú vám len tie pekné spomienky. A čo sa týka
zápasov, oba hrám rád, so zmenou  v tom, že nastupujem proti ľudom, s ktorými sa stretávam aj mimo hokeja. V tom je to možno iné, že zopár z nich nie sú protihráči, ale skôr dlhoroční  blízki priatelia.

› Mimochodom, ako ste privítali správu o tom, že sa Slovan vracia do najvyššej hokejovej súťaže u nás?

Hovorilo s a o tom, už to bolo len potrebné dokončiť papierovo. Som rád, že sa to Slovanu podarilo a že sú v lige. Myslím, že aj iní hráči a tímy to privítali tiež. Liga je o jedno mužstvo kvalitnejšia a pre všetkých hráčov to
znamená, že je o jeden zápas viac proti kvalitnému súperovi. Pomáha to v raste každého hráča aj z pohľadu tímu Slovana.

› Hráčov HKM Zvolen preslávila prezývka „Bryndziari“. Aký vzťah máte k bryndzi, ktorá sa produkuje aj v neďalekej Zvolenskej Slatine?

K bryndzi mám dobrý vzťah. Obľubujem, ak moja manželka spraví bryndzovú nátierku alebo si občas pochutnám na bryndzových haluškách.

› Čo z domácich tradičných jedál vám najviac chýbalo počas pôsobenia v zámorí?

Klasické domáce varené jedlá.

Na chvíľu sa vaším domovom stalo aj Fínsko. Ako si spomínate na toto obdobie? Prepadli ste  tradičnému saunovaniu aj vy?

Nedá sa neprepadnúť saunovaniu vo Fínsku. Najmä vtedy, keď vidíte saunu všade, pomaly aj v potravinách. (Smiech.) Takže som navštevoval saunu častejšie, ako som bol zvyknutý. Obdobie, ktoré som tam prežil, bolo krásne. Odporúčam sa tam ísť ľudom pozrieť a kto má možnosť, tak nech si to skúsi aj po hokejovej stránke. Naozaj musím povedať, že to vo Fínsku majú do detailov naplánované všetko dopredu a potom sa tam o to jednoduchšie pracuje.  Ľudom ako keby bol vymazaný stres z „hard disku“. Nerobia zo života drámu, ale si ho užívajú tak, ako príde. Možno bude mať niekto na to iný pohľad a inú skúsenosť, ja som ju mal takúto.

› Život hokejistu nie je  jednoduchý. Trénujú už od útleho detstva, škola ide často bokom, kariéra sa stáva prioritou, no po jej skončení v relatívne mladom veku nevedia, čo ďalej. Myslíte na zadné vrátka?

Dá sa myslieť na zadné vrátka? Keď minulosť už nie je a zajtrajšok nemusíbyť, takže čo nám ostáva? Len tento konkrétny moment, ktorý je tu a teraz. Takže žijem život tu a teraz najlepšie ako viem. Samozrejme si uletím niekedy aj do budúcnosti.

› Ako vidíte budúcnosť slovenského hokeja?

Nejaké progresívne kroky k zmene sú, ale myslím si, že je to proces na viac rokov. Nejde to zmeniť mihnutím čarovného prútika. Za príklad dávam Švajčiarov: konštruktívne pracovali vyše sedem rokov a dnes zbierajú medaily na MS. Niekedy sa oni učili od nás a dnes musíme pokorne priznať, že by sme sa mohli učiť my od nich. Detto Fíni, pracujú výborne na každom leveli.

› Myslíte, že ešte máme šancu napodobniť úspech Zlatých chlapcov z roku 2002?

Šance sú vždy a tvrdím, že Slovensko ma stále kvalitných hráčov a ešte ich aj bude produkovať. Možno nie v množstve v akom sme boli zvyknutí. Moje presvedčenie je také, že treba do hráčov vštepovať, že hokej je v prvom rade zábava, vášeň, radosť a nehrá sa za trest. Plus, keď sa pridá zodpovednosť a to, že tím je na prvom mieste, tak máme predpoklad vychovať ďalších Hossov, Gáboríkov, Štumpelov, Chárov, Višňovských, Sekerov, Tatárov, atď...

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAXX
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram