Späť na zoznam noviniek

Je koniec dobrým úrokom na termínovaných vkladoch. Existuje rozumná a bezpečná alternatíva?

9. decembra 2017

S istotou dnes môžeme povedať, že dobrým úrokom na terminovaných vkladoch odzvonilo. Hodnota odložených peňazí klesá, úrok totiž môže byť vplyvom inflácie nulový, ba dokonca mínusový. Našťastie existuje výhodnejšie riešenie. Také, ktoré peniaze skutočne rozhýbe a tie začnú zarábať.

Na úvod jeden príklad. Modelová situácia, ktorú pozná každý z nás. Finančná gramotnosť Slovákov sa zlepšuje, čoraz častejšie začíname myslieť na zadné vrátka a na finančnú rezervu. Prirodzene si pomyslíme aj na terminované vklady v bankách. Čo však na pamäti nemáme, je realita, ktorá nastane po ukončení ročnej alebo dvojročnej viazanosti na terminovanom vklade. Je totiž bežnou praxou, že po tejto dobe sa počiatočný úrok zníži takmer na nulu, v lepšom prípade pod jedno percento p.a. Z nasporenej sumy vám tak pribudne len niekoľko centov, prípadne pár eur na kávu. Ide o častý jav. Málokto si totiž uvedomuje, že v súčasnosti máme najnižšie úroky za ostatných tisíc rokov! Ak by tu nebola inflácia, nikomu by to nemuselo prekážať. Ale inflácia tu je. Hodnota peňazí sa neustále znižuje, a tak si za sto eur dnes kúpite menej, ako ste si mohli dovoliť napríklad desať rokov dozadu. Ak nezačneme konať, o desať rokov sa môže hodnota vašich tisíc eur vplyvom priemernej trojpercentnej inflácie dostať na hranicu 641 EUR. Aký význam je mať úspory a nemať z nich nič? Kedysi ste ich mohli uložiť na terminovaný vklad, počkať rok alebo dva a získať úrok 2,5 – 4% p.a.

Dnes je ale situácia úplne iná. Úroky na terminovaných vkladoch predstavujú väčšinu menej ako 1% ročne. Ak bude inflácia 1,5% a viac, váš úrok nebude nulový, ale mínusový! Dali by ste peniaze niekomu, kto ich investuje, zarába z nich, ale vy z nich vôbec nič nemáte? Nie. A predsa to robí väčšina z nás. Vyhľadávame bežné účty, sporiace účty, nízkoúročené terminované vklady alebo mínusové peňažné a dlhopisové bankové fondy.

Pripomeňme si ešte raz, čo sa v takomto prípade stane s vašimi úsporami:

  • Peniaze nebudú zarábať.
  • Strácate úrok z úroku.
  • Niekto cudzí zarába na vašich peniazoch, vy však nie.
  • Banky a poisťovne na vás profitujú.
  • Okrádate sami seba.

 Čo s tým?

Ak chcete zo svojich vkladov, úspor a pravidelných investícií skutočne niečo získať, urobte toto:

  • Nesporte, investujte. Ak ste mali doposiaľ s investovaním nulovú, prípadne negatívnu skúsenosť, začnite s dlhopismi. Investovanie do nich ešte nikdy nebolo také prístupné. Investujte pravidelne, napríklad mesačnealebo jednorazovo. Získate vopred známyfixný výnos a budete presne vedieť, akú sumuv čase splatnosti dostanete.
  • Nájdite si skúseného sprostredkovateľa. Ideálne takého, ktorý sa investovaním zaoberá a má vynikajúce referencie.
  • Vyžiadajte si fixné zhodnotenie krátkodobej a strednodobej rezervy, minimálne 3 – 4% p.a. Rezerva by mala byť aspoň trojmesačná alebo šesťmesačná, aby pokryla výdavky v prípade nepriaznivých životných okolností a vy ste sa nemuseli zadlžovať.
  • Investujte aj dlhodobo, napríklad na dôchodok, rentu, pre budúcnosť detí, pričom získate výnos presahujúci aj 5% p.a.
  • Pravidelne sa starajte o svoje finančné prostriedky, vzdelávajte sa a sledujte možné výhody. Na to, aby ste získali základné znalosti z oblasti investovania netreba veľa času.
© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXXInformácie o spracúvaní osobných údajov
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram