Späť na zoznam noviniek

INVESTUJTE SMART AJ S NÍZKYM ROZPOČTOM

11. augusta 2021

Častým mýtom o investovaní je, že na začiatok potrebujete tučný obnos peňazí alebo je to len pre „bohatých” či veľa zarábajúcich ľudí. V skutočnosti však môže budovať solídne portfólio každý. A to už od niekoľko desiatok eur.

8 kľúčových vecí ako sa stať SMART investorom:

Tvorte rezervy na nepredvídané udalosti
Už 3-násobok vášho mesačného príjmu vám pomôže lepšie zvládať neočakávané výdavky ako pokazený spotrebič v domácnosti alebo náhly výpadok príjmu, či oprava auta. Následne môžete začať s dlhodobejším investovaním a nezaskočia vás náhle zmeny, kde by ste museli od sporenia upustiť.

 

  • Vyčleňte si malé množstvo peňazí na pravidelné investovanie

Pokiaľ ste si doteraz ešte neodkladali, začnite v malom ešte dnes. Najdôležitejšie je vytvoriť si návyk. Investovať sa dá už od 30 EUR pravidelne a neskôr viete sumu navyšovať. Dôležité je nebáť sa a vytrvať.

 

  • Najprv „zaplaťte” sebe

Naučte sa odložiť sebe ako prvým na začiatku mesiaca hneď po výplate. Aspoň 10 % z vášho príjmu by ste mali odkladať sebe = na svoju budúcnosť, ciele a plány a až následne zaplatiť všetkým ostatným. To sú zväčša nevyhnutné výdaje na bývanie až po rôzne drobné výdavky.
Vyhoďte zo svojho života nepotrebných „míňačov peňazí“

Spravte si v živote inventúru a zamyslite sa, na ktoré veci, koníčky či závislosti míňate príliš veľa a častokrát zbytočne, ťažko zarobené peniaze. Stanovte si priority a minimalizujte tieto výdavky. Či už je to fajčenie, s ktorým ste chceli toľkokrát prestať alebo vášeň pre nové, no nepotrebné topánky, prípadne predplatné časopisu, ktorý už dávno nečítate. Rozhodnite sa týchto „parazitov“ z vašej peňaženky a rozpočtu priškrtiť alebo ideálne úplne vyhodiť a ušetrenú sumu viete investovať.

 

  • Zbavte sa prioritne „zlých” dlhov

Nevýhodné úvery vám ukroja z vášho rozpočtu najviac peňazí. Rozumným riešením je ich optimalizácia. Začnite s dlhmi s najvyšším úrokom a bude vám zostávať viac na sporenie.

 

  • Stanovte si dlhodobé finančné ciele

Spájanie viacerých cieľov do jedného nie je z hľadiska sporenia práve ideálne riešenie. Rozdeľte si ich preto po menších častiach v čase, kedy chcete mať peniaze na nové auto, pre vaše deti, na rekonštrukciu bytu alebo užívanie jesene života v domčeku pri jazere. Takto sa vám bude lepšie plánovať a aj dosahovať jednotlivé ciele.

 

  • Sledujme si bilanciu príjmov a výdavkov vo svojich mobiloch

Novodobá technika nám šikovne umožňuje mať prehľad vo svojich výdavkoch, vďaka elektronickému bankovníctvu a smart aplikáciám. Vieme si rýchlo skontrolovať, na čo míňame najviac peňazí. Takto sa viete vedome kontrolovať a obmedziť svoj rozpočet, ak ste minuli v daný mesiac už príliš veľa peňazí.

 

  • Využite investičný potenciál s rastom vašich možností

Zvýšenie platu, koncoročná odmena, jednorazový bonus či dedičstvo poskytujú skvelú možnosť, ako si navýšiť svoju nasporenú čiastku a tak sa rýchlejšie dopracovať k svojmu cieľu. Nemiňte preto tieto „bonusové” peniaze bezhlavo, ale odložte aspoň časť z nich pre seba a investujte.

Všetky tieto rady a stratégie budú bezcenné pokiaľ ostanete na tom istom mieste. Najdôležitejšie je nebáť sa, stanoviť si svoj cieľ a začať.

 

Ing. Eva Pavliková, Director Family Finance

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAXX
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram