Späť na zoznam noviniek

INVESTIČNÉ ZOO. ALEBO KEĎ SA STRETNE MEDVEĎ, BÝK A ČIERNA LABUŤ

27. marca 2020

Pekný názov článku, že? Avšak, môže sa to stať v skutočnosti? Alebo stáva sa to v reálnom živote? Asi nie. Možno len v zoologických záhradách.

Pre čitateľov, ktorí nie sú celkom znalí tejto zvieracej terminológie: medveď predstavuje klesajúce trhy na Wall Street, býk značí rast a čierna labuť znamená príchod neočakávanej udalosti na trhy, napr. nového koronavírusu. Po fáze rastúceho býčieho trhu priletí čierna labuť a donesie na svojich krídlach udalosť, ktorá zmení rastúci trh na klesajúci. Ale keď sa zrazí býk s vtákom, určite príde medveď zožrať zvyšky.

Dosť bolo ZOO, poďme do Číny. Čínska kultúra je stará viac ako 4000 rokov a má pre krízu slovo, ktoré sa skladá z dvoch znakov. Prvý znak znamená nebezpečenstvo a druhý príležitosť. Nebezpečenstvo pri investovaní sa dá eliminovať tým, že rozložím riziko v čase a do rôznych typov aktív, najlepšie do hmotných aktív, akými sú akcie, akciové fondy, cenné kovy, diamanty, starožitnosti, známky, veterány, umenie a iné. A príležitosť treba využiť!  Ak sa pozrieme na poslednú krízu z roku 2008, tak už od marca 2009 sa trhy rozbehli a začali opäť rásť. Za jeden a pol roka boli trhy vyššie, ako v roku 2008 pred krízou. Stačí len poznať históriu a zariadiť sa podľa toho.

Od Číny sa vieme poučiť aj v tejto situácii. Podľa bleskového prieskumu spoločnosti Fidelity International, nakoľko Čína bola prvá krajina zasiahnutá vírusom, a tak je logické, že sa zotaví najrýchlejšie. Zdá sa, že rozhodnutie čínskych úradov prijať prísne cestovné obmedzenia v postihnutých oblastiach, relatívne rýchlo po prepuknutí nákazy, zaistilo, že krajina bude čeliť šokom v systéme, ale zotaví sa relatívne rýchlo. A celkovo s menším dopadom na príjmy. Pokiaľ teda nezaznamenáme druhú vlnu vírusu.

Jednou z oblastí trhu, kde sa zdá, že vírusový šok zvláda lepšie ako ostatné, je technologický sektor. Analytici Fidelity tiež očakávajú, že tu bude dopad na zisky v dôsledku prepuknutia vírusu menší ako v iných sektoroch.

Technologický sektor má viac zdrojov príjmu, ktoré zmiernia obavy o likviditu. Niektoré sektory, ako sú videohry a nástroje pre prácu na diaľku, zaznamenajú rozvoj s tým, ako jednotlivé štáty obmedzia cestovanie a zhromažďovanie ľudí. Technologické spoločnosti patria k tým najpripravenejším na to, ak by sa situácia ešte zhoršila. U nich už teraz existuje fenomén práce na diaľku.

Jedným z aktív, ktoré by mohlo tvoriť časť portfólia sú cenné kovy.  Zlato by sme mohli považovať za poistku. Avšak z poistenia neočakávame pravidelnú návratnosť. Za poistenie sme ochotní dokonca platiť a zároveň dúfať, že k jeho plneniu nikdy nepríde. A za zlato netreba platiť mesačné ani ročné poistné!

Cena zlata navzdor eskalácii krízy okolo koronavírusu  zmazala počiatočné zisky a naďalej klesá. Zlato nedávno vykázalo najväčší týždenný prepad za viac ako posledných tridsať rokov. Trh so zlatom sa teraz zmieta medzi dopytom po bezpečných investíciách na jednej strane a snahe investorov získať hotovosť na pokrytie strát z iných trhov na druhej strane. Tento prepad ceny zlata bol najväčší od roku 1983.

Centrálne banky po celom svete sa snažia podniknúť kroky, aby obmedzili dopad šírenia ochorenia spôsobeného koronavírusom na ekonomiku. Americká centrálna banka (FED) výrazne znížila úroky a sľúbila nákupy dlhopisov. Saxo Bank uviedla, že odpoveď zlata na zníženie úrokov je zatiaľ tlmená a v strednodobom a dlhodobom výhľade by rozhodnutie FED-u mohlo cenu zlata podporiť.

Práve punc zlata je dôvodom jeho vysokej volatility. A tá prichádza predovšetkým v obdobiach, v ktorých nás to k zlatu najviac priťahuje. V období paniky. Presne tak, ako sa to stalo v roku 2008. Po krachu Bear Sterns. Zlato v tom čase stratilo 25 % zo svojej hodnoty v priebehu niekoľkých dní.

K novým vrcholom sa následne dostalo až o niekoľko mesiacov neskôr. Následne sa trh prepadol do hystérie. Tlačiac cenu zlata k historickým maximám, z obáv pred tlačením nových peňazí, otvárajúc dvere inflácii. Namiesto inflácie prišlo k následnému výpredaju tohto kovu. Tieto situácie na zlate sledujeme pravidelne. Každá panika prináša jeho silný rast a s tým i jeho náhle a mohutné korekcie.

Ako na týchto informáciách profitovať?

Pri pravidelnom investovaní do otvorených podielových fondov od kvalitných správcovských spoločností alebo ETF stačí dodržať zopár pravidiel:

  • stanoviť si investičný horizont
  • vybrať si kvalitné fondy alebo ETF - nižšie poplatky
  • začať pravidelne investovať
  • v čase poklesov na trhoch, ktoré môžu byť od mesiaca, dvoch po 12 priemerne

Každý pokles vystriedal veľmi slušný rast 39% až 303%.

Je dobré byť pripravený a pri poklesoch doinvestovať. Žiaden väčší pokles nemení atraktivitu investovania do kvalitných akciových indexov. Ak ste v minulosti investovali a dodržali horizont aspoň 15 rokov, vždy sa vám investície veľmi slušne zhodnotili.

Pri poklesoch máte možnosť kúpiť najkvalitnejšie firmy sveta za „akciovú cenu,“ teda lacno. Ak investujete pravidelne, pri poklese nakúpite viac akcií, čo sa neskôr, po zotavení, prejaví rýchlejším nárastom hodnoty celej investície.

  • Držte sa plánu, pri poklesoch pravidelne nakupujte a budete tak pri dlhodobom investovaní úspešní.
  • Ak investujete, buďte veľmi opatrní a radšej sa poraďte s odborníkom.

Autor článku: Ing. Vojtech Kováč

 

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAXX
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram