Späť na zoznam noviniek

Inflácia ničí úspory Slovákov. Korporátne dlhopisy však neohrozila

31. mája 2018

V apríli sa výška inflácie dostala na rekordnú hranicu. Značne tak ovplyvňuje investície Slovákov. Najviac ju pocítia konzervatívni a vyvážení investori využívajúci produkty bánk, v ktorých majú bežné účty. Pravidelné investovanie je pritom v súčasnosti ideálnou možnosťou, ako si tvoriť finančnú rezervu. A tak je na mieste otázka, aká investícia je vzhľadom na infláciu skutočne rozumná.

 Termínované vklady, sporiace účty, stavebné sporenie, fondy peňažného trhu, dlhopisové a zmiešané fondy. To sú najčastejšie možnosti, ktoré Slováci využívajú s cieľom zhodnotenia vkladov a následnej tvorby finančnej rezervy. V apríli tohto roka však inflácia medziročne poskočila až na rekordných 2,9%. „Priemerný ročný výnos termínovaného vkladu je 0,39% p.a. Po odpočítaní inflácie je reálny výnos mínus 2,51% p.a. To znamená, že vklady sa výrazne znehodnocujú. Markantný rozdiel je aj v prípade dlhopisových fondov. Priemerný ročný výnos je už sám o sebe záporný, mínus 0,67%. Po odpočítaní inflácie sa klientovi vklad ročne znehodnotí až o mínus 3,57%,“ povedal investičný špecialista Dušan Šulov zo spoločnosti DELUVIS.

Navyše, úroky na termínovaných vkladoch už takmer desať rokov klesajú, prípadne stagnujú. Ľudia reagujú sčasti múdro, hľadajú výhodnejšie alternatívy. Ale v konečnom dôsledku sa väčšina z nich nerozhodne správne a svoje financie z vkladov presunie do podielových fondov, ktoré pre nich nie sú vhodné. Výnos v nich nie je garantovaný a nespadá pod ochranu Fondu ochrany vkladov.

Špecialista oceňuje fakt, že ľudia sa o investície postupne zaujímajú vo väčšej miere, avšak väčšinou pristúpia na ponuku banky. Tá je najčastejšie z kategórie konzervatívnych investícií, ktorú obľubujú klienti preferujúci stabilitu a čo najmenšie kolísanie na trhu. „Paradoxom je, že najpredávanejší podielový fond na Slovensku už tri roky prerába peniaze klientov. Napriek tomu do neho ľudia stále investujú. Výsledok jeho zhodnotenia bol za posledný rok mínus 3,69% p.a. Ak k tomu pripočítame infláciu z apríla 2018, zhodnotenie je mínus 6,59% p.a. Nehovoriac o poplatkoch, ktoré s podielovými fondmi súvisia,“ upozorňuje Dušan Šulov zo spoločnosti DELUVIS.

Menej sa však hovorí o korporátnych dlhopisoch, ktoré priniesli svojim investorom kladné zhodnotenia. Vysoko nad úrovňou inflácie. „Priemerný ročný výnos korporátnych dlhopisov je 5,06%. Aj napriek inflácii je investor značne v pluse, a to 2,16%. Výnos je totiž fixne stanovený, čo znamená, že počas celého obdobia investície sa nemení,“ pokračuje Dušan Šulov.

Investovať ešte neznamená zbohatnúť. Dôležité je zaujímať sa nielen o výšku ročného zhodnotenia, ale aj o infláciu. Matematika podľa odborníka nepustí. „Každému radím, aby sa na vybraný produkt pozrel detailne. So zreteľom na svoje ciele, možnosti a očakávania. Nepovažujem za logické a správne, aby banky zarábali na vkladoch klienta, pričom jeho výnos bude mínusový. Alternatív je niekoľko, napríklad spomínané korporátne dlhopisy od stabilného emitenta. Skúsený privátny poradca vie v tomto smere najlepšie pomôcť,“ dodáva Dušan Šulov zo spoločnosti DELUVIS.

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXXInformácie o spracúvaní osobných údajov
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram