Späť na zoznam noviniek

Hurikán Harvey je ničivejší než Katrina či Sandy

9. decembra 2017

Predbežná kalkulácia škôd, ktoré spôsobila tropická búrka Harvey na juhovýchodnom pobreží USA, naznačuje, že Harvey bude stáť Spojené štáty takmer 200 miliárd dolárov.

Štát Texas za ostatných 50 rokov nezaznamenal búrku takých ničivých rozmerov, akej čelil koncom augusta. Podľa tamojšieho guvernéra straty dosiahnu 150 až 180 miliárd dolárov. Počet ľudí, ktorí museli opustiť v dôsledku búrky svoje domovy, sa odhaduje na jeden milión. Pre lepšiu ilustráciu, škody spôsobené hurikánom Katrina vyčíslili na 120 miliárd dolárov.

Obyvatelia, ktorých domy ostali zatopené a poškodené, sa domov ešte stále vrátiť nemôžu. Len v okrese Harris, súčasťou ktorého je aj Houston, poškodili záplavy 156-tisíc obydlí. Vládu o pomoc však v súvislosti so skazou požiadalo takmer pol milióna domácností. V nezávideniahodnej situácii sa ocitli tí obyvatelia, ktorých domácnosti a domovy neboli poistené.

Búrky u nás

Klimatológovia varujú pred zmenami počasia aj v našom regióne. Nie je to tak dávno, čo sa tornádo objavilo v susednom Rakúsku či Česku. Začiatkom augusta zasiahla ničivá smršť aj západ Slovenska, pričom nárazy vetra dosahovali miestami rýchlosť 130 kilometrov za hodinu. Vietor vyvracal stromy, strhával strechy, poškodil autá a budovy. Niekoľkotisíc domácností skončilo bez elektriny.

Aby vás počasie neubilo

Škody spôsobené nástrahami počasia môžu značne zaťažiť rodinný rozpočet, pre niektorých z nás môžu byť likvidačné. Našťastie, situácia sa u nás za ostatné roky mení. „Záujem o poistenie nehnuteľnosti rastie hlavne z dôvodu dostupnosti hypoték, ktoré sú podmienené poistením nehnuteľnosti. Postupom času si klienti uvedomujú dôležitosť dobrého poistenia, pretože sú za samotnú nehnuteľnosť nútení zaplatiť čoraz viac peňazí. Obvykle nehnuteľnosť kupujú na úver a v prípade poistnej udalosti by pravdepodobne nemali dostatok prostriedkov na odstránenie škôd alebo na prípadné opravy,“ hovorí Lucia Svetlíková, Executive manager zo spoločnosti DELUVIS.

Keď to príde

„Poistenie nehnuteľnosti predstavuje prevenciu a pocit istoty. Prírodu však človek neoklame. Ako teda postupovať po poškodení majetku, napríklad počas jesenných lokálnych povodní,“ radí Lucia Svetlíková, Executive manager zo spoločnosti DELUVIS.

1.krok: Vykonajte všetky opatrenia na zmiernenie možných škôd, predvídajte.

2.krok: Zdokumentujte škody na fotografiách.

3.krok: Kontaktujte poisťovňu.

4.krok: Riaďte sa pokynmi poisťovne.

Nechajte to na profesionála

V súčasnosti je na trhu niekoľko možností poistenia nehnuteľnosti. Klient si poisťuje nielen konkrétny byt alebo dom, ale zároveň aj vedľajšie nehnuteľnosti a ich príslušenstvo, t.j. rôzne prístrešky, altánky, vonkajšie bazény, skleníky, slnečné kolektory, krby a pod. Odborník na osobné financie má detailný prehľad o ponukách, možnostiach a výhodách poistenia. Bežný klient pojmom v poistnej zmluve nemusí úplne rozumieť. Finančný konzultant mu ich všetky rád vysvetlí. „Sprostredkovateľ má obvykle možnosť dojednávať produkty rôznych poisťovní, má prehľad o cenách jednotlivých produktov vzhľadom na parametre poistenia. Je klientovi schopný poistenie namodelovať tak, aby maximálne zodpovedalo jeho situácii a aby mohol naplno využiť potenciál produktu,“ dodáva na záver Lucia Svetlíková, Executive manager zo spoločnosti DELUVIS.

Lucia Svetlíková, Executive manager DELUVIS

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXXInformácie o spracúvaní osobných údajov
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram