Starobné dôchodkové sporenie predstavuje kapitalizačný , tzv. II. pilier dôchodkového systému, ktorý je príspevkovo definovaný. To znamená, že výška dôchodkovej dávky bude závisieť od zaplatených príspevkov do II. piliera a ich zhodnotenia. Finančné prostriedky sporiteľov spravujú dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS). Starobné dôchodkové sporenie má spolu s dôchodkovým poistením (I. pilierom) zabezpečiť sporiteľovi príjem v starobe a pozostalým v prípade jeho úmrtia.
Do II. piliera môže vstúpiť každý, kto doposiaľ nedovŕšil vek 35 rokov a už v minulosti pracoval a platil odvody na dôchodkové pripoistenie do Sociálnej poisťovne. Môžu to byť zamestnanci, za ktorých odvody odvádzal zamestnávateľ, študenti na brigáde, za ktorých boli platené odvody, samoplatcovia, ktorí si odvody platili dobrovoľne sami (dobrovoľne nezamestnaní...). Existujú špeciálne profesie, ktoré nie sú zapojené do dôchodkového systému prostredníctvom Sociálnej poisťovne (policajti, hasiči, vojaci). Títo ľudia by mohli vstúpiť do II. piliera vtedy, ak by sa prihlásili do Sociálnej poisťovne, stali sa samoplatcami a dobrovoľne si aspoň jeden krát zaplatili dôchodkové odvody. Aj keď je vstup do druhého piliera pre osoby mladšie ako 35 rokov dobrovoľný , po vstupe do tohto piliera sa starobné dôchodkové sporenie stáva povinné a spolu s prvým pilierom tvorí základný systém dôchodkového zabezpečenia. Po vstupe do II. piliera už z neho nie je možné vystúpiť.
Ak vstúpite do II. piliera, z dôchodkového poistenia, ktoré tvorí 18 % z hrubej mzdy, sa do II. piliera presúva 5 %, pričom toto percento sa každý rok bude zvyšovať, až do roku 2024, kedy dosiahne 6 %.
Sporiteľ, ktorý sa rozhodne pre sporenie v II. pilieri tak bude poberať dôchodok z dvoch zdrojov . Prvým bude primerane krátený dôchodok z I. piliera, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa a druhým bude dôchodok z II. piliera , ktorého výška bude závisieť od zaplatených príspevkov ako aj ich zhodnotenia a od zvoleného spôsobu poberania dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia.