Späť na zoznam noviniek

Darček na splátky

9. decembra 2017

Za minuloročné Vianoce Slováci zaplatili jeden milión eur. Takýto účet nám vystavili najkrajšie sviatky v roku za darčeky a potraviny. Prekvapivé je, že na Štedrý deň sme veľa peňazí míňali v herniach a kasínach. Ešte smutnejší je fakt, že kvôli vianočným sviatkom sa mnohí z nás neváhajú zadlžiť. Nabádajú nás k tomu reklamné spoty už od druhej polovice októbra. Ohrození sú najmä seniori.

Počas ostatného adventu minul každý z nás v priemere 480 eur. Potvrdili to štatistiky Slovenskej sporiteľne. Zaujímavými číslami disponuje aj Národná banka Slovenska. Tie sú však o čosi smutnejšie. V novembri a decembri je objem poskytnutých spotrebných úverov približne o 20% vyšší ako po iné mesiace v roku. Súčasná konzumná spoločnosť sa vyznačuje odlišnými hodnotami, aké mali naši predkovia. Celý rok sa naháňame za statkami a inak tomu nie je ani v tomto predvianočnom období. Podľa sumáru Slovenskej sporiteľne sme najviac finančných prostriedkov nechali v klenotníctvach. Spomienkou na Vianoce sa stávajú hodnotné dary či dovolenky. A to aj napriek tomu, že mnohí z nás na ich kúpu vlastné finančné prostriedky nemajú. „Ľudia pre spokojnosť a šťastie v rodinách hľadajú pred Vianocami všetky dostupné možnosti financovania darčekov. Spotrebné úvery pre nás predstavujú ideálny spôsob, ako si čo najrýchlejšie splniť svoj sen. Často však so smutným koncom a zbytočným zadlžovaním sa,“ hovorí executive manager spoločnosti DELUVIS Marek Kunošík.

Nesiem vám úroky

Úrokové sadzby spotrebných úverov za ostatné roky klesli a ich dostupnosť stúpala, vďaka čomu sa stali oveľa populárnejšími. Nečudo, veď reklama na najkrajšie Vianoce s najvýhodnejšou pôžičkou na nás číha na každom kroku. „V predvianočnom období sú mnohí z nás pod veľkým stresom. Nedostatok finančných prostriedkov na zabezpečenie si príjemných a štedrých sviatkov vedia poskytovatelia úverov využiť vo svoj prospech. Ohrození sú najmä seniori,“ varuje Marek Kunošík.

Práve ich finančná gramotnosť je na veľmi nízkej úrovni. Často nerozumejú pojmom, ktoré s podpisom úverovej zmluvy súvisia. „Rozhodne ľuďom odporúčam, aby pozorne čítali, čo podpisujú. Týka sa to najmä produktov nebankových inštitúcií. Náklady spojené s úvermi tohto typu sú značne vysoké a môžu ohroziť rodinný rozpočet. Jednoduchý spôsob, ako nevýhodný úver spoznať, je všimnúť si ročnú percentuálnu mieru nákladov, tzv. RPMN. Ak je vyššia ako 20%, odporúčam od úveru upustiť,“ radí executive manager spoločnosti DELUVIS Marek Kunošík. Aj pôžičiek s RPMN pod 20% ročne je najlepšie zbaviť sa čím skôr, či už ich rýchlo splatiť, alebo nahradiť (prefinancovať) výhodnejším úverom.

Šťastné, veselé a s rezervou

Problémom slovenských domácností je, že náklady spojené so splácaním úverov často prevyšujú 30% príjmov. Z toho dôvodu nemajú možnosti na tvorbu rezervy. „Je dôležité uvedomiť si, že každá situácia sa dá riešiť. Aj osobné financie, ktoré je možné optimalizovať. Vďaka službám finančného sprostredkovateľa je možné osobné výdavky nastaviť tak, aby došlo k tvorbe finančnej rezervy. Vďaka nej tak môžu byť Vianoce skutočne šťastné a veselé. Aj po ich skončení,“ dodáva Marek Kunošík.

Takmer dve tretiny Slovákov sa pri tvorbe rezervy rozhodli pre niektorý zo sporiacich produktov bánk. Podľa špecialistov na osobné financie je však efektívnejším spôsobom investícia do podielových fondov či vhodných korporátnych dlhopisov. „Cieľom efektívneho sporenia totiž nie je len odkladanie si finančných prostriedkov, ale najmä ich zhodnocovanie. Na zreteli treba mať priemernú výšku inflácie, dane a prípadné poplatky. Z toho dôvodu sú vhodné podielové fondy. Taktiež nákup (upisovanie) korporátnych dlhopisov, za ktorými stojí silná firma (tzv. emitent) vie byť vhodnou príležitosťou. Ročný výnos v ich prípade totiž prevyšuje hranicu štyroch percent, a tak klient vďaka nim začne reálne zarábať,“ hovorí Marek Kunošík, executive manager spoločnosti DELUVIS.

Tri dobré rady, ako sa vyhnúť nevýhodnému úveru:

  • Tvorte si finančnú rezervu, napríklad investovaním do podielových fondov alebo dlhopisov.
  • Všímajte si výšku RPMN. Ak je vyššia ako 20%, od úveru upustite.
  • možnostiach konsolidácie existujúcich úverov sa poraďte s vaším finančným sprostredkovateľom. Ak aj nevýhodnejší úver vyčerpáte, po jeho refinancovaní dokážete znížiť jeho úrok hoc aj na polovicu.

 

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXXInformácie o spracúvaní osobných údajov
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram