Späť na zoznam noviniek

Choroba účty nezaplatí

9. decembra 2017

Pre mnohých z nás je zdravie tou najcennejšou hodnotou, ktorú človek vlastní. Jej vzácnosť si ale začneme uvedomovať až vtedy, keď ho stratíme. Zdravotný stav ovplyvňujú tak individuálne faktory, ako aj faktory vonkajšieho prostredia. V tomto prípade je najdôležitejšia prevencia. A to nielen zdravotná, ale aj finančná.

Všetci vieme, že zdravie sa za peniaze kúpiť nedá.

V prípade nepriaznivého zdravotného stavu, či už v dôsledku choroby, alebo úrazu, výrazne klesá náš príjem a okrem starostí so svojím zdravotným stavom nám pribudnú aj nepríjemné starosti spojené s nedostatkom financií. Pozrime sa na vec čisto pragmaticky. V dnešnej dobe má väčšina žiadateľov o úver od 25 do 35 rokov. Sú teda vo veku, keď si títo mladí ľudia najčastejšie zakladajú rodinu. Kto však bude platiť hypotéku a ostatné platby v prípade, ak vypadne jeden príjem?

Zdravotný stav obyvateľstva na Slovensku

Zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti SR v roku 2015 evidovali 1 203 154 ukončených hospitalizácií, pričom priemerná dĺžka hospitalizácie bola 6,6 dňa. Choroby obehovej sústavy sú dlhodobo najčastejšou príčinou hospitalizácií na Slovensku. V roku 2015 tvorili 15,7 % všetkých hospitalizácií. Kardiovaskulárne ochorenia dominujú aj v príčinách úmrtí, kde tvorili až 45 % z celkového počtu. Rovnako výskyt zhubných nádorov v celej populácii stúpa. Podľa lokalizácie dominuje u mužov rakovina hrubého čreva a tráviacej sústavy, u žien sa najčastejšie vyskytuje karcinóm prsníka (až 17% zo všetkých zhubných nádorov), rakovina hrubého čreva a rakovina ženských pohlavných orgánov (najmä krčka maternice). Zarážajúce sú tiež informácie o zvyšujúcom sa počte občanov s diagnostikovanými duševnými chorobami a diabetes melitus, najmä medzi mladými ľuďmi vo veku 30-34 rokov.

Pracovná neschopnosť z dôvodu choroby a invalidita

V roku 2016 bolo na Slovensku nemocensky poistených vyše 2,8 milióna osôb. Z toho 26,17% poistencov čerpalo PN z dôvodu choroby v priemernej dĺžke 43,1 dňa! Rovnako v roku 2016 Sociálna poisťovňa posúdila zdravotný stav 27 349 nových žiadateľov o invalidný dôchodok. Až takmer 93% priznaných invalidných dôchodkov zniklo z dôvodu choroby.

Čo znamená mať priznaný invalidný dôchodok?

Výška plného invalidného dôchodku dlhodobo dosahuje úroveň cca 39% priemernej mzdy v hospodárstve (v r. 2016 to bolo 360,82 EUR), čiastočný invalidný dôchodok len 22% (200,66 EUR). Stále si myslíte, že sa stačí spoliehať na štát a nie na seba? Obráťte sa na našich odborníkov na financie, ktorí vám pomôžu prijať preventívne opatrenia. Len zdravý životný štýl totiž nestačí.

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXXInformácie o spracúvaní osobných údajov
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram