Späť na zoznam noviniek

Chceme partnera na kryptomeny

14. februára 2018

Partner finančnej skupiny Arca Capital Rastislav Velič v rozhovore pre HN.

Kto je Rastislav Velič
Je absolventom ekonomickej univerzity v Bratislave, kde vyštudoval účtovníctvo a audit. V skupine Arca Capital pôsobí už 17 rokov na pozícii finančného riaditeľa. Zároveň je partnerom a predsedom predstavenstva Arca Capital Slovakia. Od roku 2006 pôsobí ako člen predstavenstva Arca Investment. Riadi rozvoj real estate sektoru, sektoru financií prostredníctvom nových akvizícií a rozvoj korporátnych vzťahov. Ďalej má na starosti zriaďovanie a riadenie nových investičných fondov a ich rozvoj a spoluprácu s finančnými inštitúciami v Česku, na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Chceme partnera na kryptomeny

Nerozmýšľali ste o rozšírení portfólia na kryptomeny, ktoré aktuálne zažívajú obrovský boom?
Uvažovali sme o fonde Arca Opportunity 3, fonde zameranom na kryptomeny, ale nevieme, či sa nám to podarí. Vyzerá to tak, že pre inštitúcie, ktoré sa venujú fondom na našom a susednom trhu, je to neznáma a zatiaľ na to nie sú pripravené. Skúsime ich osloviť ešte raz a ak nie, budeme sa musieť pozrieť po investičných spoločnostiach na Malte, Lichtenštajnsku alebo Luxembursku, pretože tu nevieme získať depozitára, ktorý by bol ochotný do tohto projektu s nami ísť.

Arcu Capital vnímajú ľudia z neekonomického sektora najmä cez potraviny Delia, no základom firmy je finančná sféra. Je pre tento rok najdôležitejším projektom akvizícia banky Wiener Privatbank?
Je viacero okruhov, ktorým sa venujeme a snažíme sa ich skompletizovať. Či už sú to personálne agentúry, alebo retailový či finančný segment, všetky na seba nadväzujú. Ťažisko pre tento rok však bude získanie povolenia rakúskeho úradu pre finančný trh v prípade Wiener Privatbank a následne budovanie pobočky zahraničnej banky v Českej možno i Slovenskej republike. Nebude to jednoduchý proces a musíme začať čo najskôr.

Koľko ľudí bude pracovať v českej pobočke?
V prípade pražskej pobočky hovoríme o 70 až 80 ľuďoch a nájdení vhodných priestorov. Musíme identifikovať a vyskladať jednotlivé oddelenia a funkčný kolektív, ktorý bude kooperovať s materským zoskupením vo Viedni.

V Prahe ste kúpili palác Bellevue a chcete doň vložiť 750 miliónov českých korún. Oplatí sa ísť do podobných projektov aj na Slovensku?
Praha je v tomto špecifická kvôli rozvinutému turistickému ruchu. Investície do podobného projektu, to znamená do projektu apartmánového bývania – boutique hotelu chceme realizovať iba tam. Bratislavu, pre tento typ investícií, nepovažujeme za dostatočne vhodnú. Na druhej strane, nevylučujem podobnú investíciu v budúcnosti napríklad v Budapešti či vo Viedni.

Na Slovensku ste nedávno začali s investičnou spoločnosťou Goldside Asset Management. V Česku, naopak, v tomto smere fungujete s Redside. Na čo sa chcete zamerať?
Čo sa týka spoločnosti Redside v Českej republike a biznisu v oblasti investovania do fondov, momentálne si trúfnem povedať, že sme najrýchlejšie rastúcou investičnou spoločnosťou na tamojšom trhu. Rozvoj Redside bude aktuálny aj v roku 2018, ale napriek tomu vznikla a je kreovaná investičná spoločnosť aj na Slovensku s názvom Goldside Asset Management. Zameranie by malo byť podobné ako v Redside. Ťažisko bude po získaní licencií opäť presmerované na retail. Chceme totiž klientom ponúknuť adekvátne zhodnotenie pri dobre nastavenom servise a dokázať byť konkurencieschopní na českom, slovenskom a rakúskom trhu aj v tomto segmente.

A čo vaša inkasná firma Blackside. Ako sa skupine darí v segmente vymáhania pohľadávok?
Momentálne už funguje v Česku, Maďarsku a na Slovensku sme jedni z najväčších. Sme aktívni aj v segmente nebankoviek a pripravujeme nové riešenia pre obchodníka s cennými papiermi. Z pohľadu obchodníka s cennými papiermi sme zmenili názov a zaviedli nový informačný systém a v Českej republike budeme žiadať o licenciu. Z pohľadu nebankoviek pripravujeme vstup nebankovky na český a maďarský trh a uvažujeme o vstupe do Vietnamu.

Prečo práve Vietnam?
Vietnam je destinácia, ktorú sme si vybrali pre naše mimoeurópske aktivity. Dôvodom je dynamicky rozvoj krajiny, ale aj pomerne veľká komunita Vietnamcov, ktorí študovali ešte v bývalom Československu a majú pomerne dobrý vzťah k našim krajinám.

V spoločnosti Card-Net sa venujete vývoju stravovacej karty. Kedy ju plánujete zaviesť aj na Slovensku?
Card-Net je spoločnosť, ktorá má na starosti processing kartových operácií. Momentálne nám v Česku beží pod jej zastrešením Gusto karta, čiže „stravovacia karta“, ktorá by svoj rozbeh mala začať v prvom kvartáli 2018. Následne chceme prísť s týmto riešením aj na Slovensko. Pod platformou CARD-NET pripravujeme riešenie pre koaličné vernostné karty, vernostné karty, darčekové poukážky a vo finále je ambícia riešiť nielen B2C, ale poskytnúť riešenie aj tretím stranám, to znamená B2B.

V Arce sa venujete aj investíciám do startupov. Hovorí sa aj o vašom vstupe do zdravotníckeho segmentu.
Aktuálne pracujeme na virtuálnej ambulancii pre praktického lekára. Toto riešenie by sme chceli mať dostupné a ponúknuť ho lekárom v prvom kvartáli 2018. V súčasnosti pripravujeme i riešenie pre špecialistov a uvažujeme o verzii pre zverolekárov. Čo sa týka ďalších startupov, pracujeme aj na platobnej inštitúcii, čo je fintechová záležitosť a mala by mať previazanie na Wiener Privatbank a naše aktivity v bankovníctve, nebankovke či aktivity zamerané na samosprávy a elektronický billing, vystavovanie účtov a faktúr a následnú správu inkás.

V roku 2014 ste sa stali partnerom skupiny. Od minulého decembra vlastníte v Arce dokonca 30-percentný podiel, čím ste sa vyrovnali Pavlovi Krúpovi. Ako ste sa k finančníkom vôbec dostali?
Odchádzal som z oveľa lepšej pozície, ako ma čakala v Arce. V audítorskej firme som bol v 27 rokoch považovaný za budúceho partnera. Napriek tomu som odišiel do Arca Capital, kde som začínal na úrovni radového člena back officu. Mal som na starosti vyplňovanie tabuliek a kontroling. Či som vtedy uvažoval o partnerstve? S nejakou ženou zrejme áno, ale vo firme určite nie. Bol približne rok 1998 a situácia na Slovensku sa uvoľnila, doba bola nabitá eufóriou a aj my sme cítili nový vietor, hoci spoločnosť, do ktorej som prichádzal, pôsobila najmä v Českej republike. Vytvoril sa priestor stvoriť niečo veľké, a tak to vnímali aj zakladatelia Pavol Krúpa a Peter Krištofovič, ktorí boli vtedy pri kormidle. Možno z tohto pohľadu som bol v správnom čase na správnom mieste, pretože generácia súčasných tridsiatnikov to má o niečo ťažšie.

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXXInformácie o spracúvaní osobných údajov
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram