Späť na zoznam noviniek

Ceny bytov rastú vo všetkých krajoch, najlacnejšie sú v Nitrianskom

9. decembra 2017

Trend vlastnenia nehnuteľnosti je na Slovensku ešte stále veľmi populárny. Situácia v západnej Európe je pritom odlišná. Štáty podporujú výstavbu nájomných bytov, a tak majú mladí ľudia väčšiu šancu výberu.

Za jeden meter štvorcový už tradične zaplatíme najviac v Bratislavskom kraji, a to 1 901 eur. Podľa Národnej banky Slovenska v treťom štvrťroku 2017 vzrástla priemerná cena bývania na Slovensku v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 9 eur za m2, a to na hodnotu 1 378 eur. Ide o medzištvrťročný rast o 0,7% a medziročný rast o 6,4%. Ako sa však vyvíjali ceny bytov v jednotlivých krajoch za ostatné obdobie?

Spomínaný Bratislavský kraj zaznamenal zníženie priemernej ceny bývania v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. V treťom kvartáli si museli záujemcovia vyčleniť na meter štvorcový spomínanú sumu 1 901 eur, v predchádzajúcom štvrťroku to bolo 1 904 eur. V roku 2016 sa cena zvyšovala v každom sledovanom kvartáli. V rokoch 2015 aj 2014 došlo k miernym výkyvom, najmä v porovnaní prvých a druhých štvrťrokov.

Ceny nehnuteľností od začiatku roka rastú aj v Trnavskom kraji. Vplyv na to môže mať príchod nového investora, ktorý v Seredi otvoril v polovici novembra veľké logistické centrum. Priemerná cena za meter štvorcový sa v treťom štvrťroku ustálila na hranici 945 eur. V rovnakom sledovanom období minulého roka tak evidujeme nárast o 7,8%. Za ostatných päť rokov boli v kraji najnižšie priemerné ceny za danú plochu vo štvrtom kvartáli 2013, a to 815 eur za m2.

Nitriansky kraj hlási tiež rastúce ceny, v rámci štvrťročného porovnania dokonca dosť výrazné. Napriek tomu ide o najlacnejší kraj. Je však zrejmé, že príchod automobilky do Nitry ceny nehnuteľností ešte viac zvýši. V treťom kvartáli sa cena za meter štvorcový zastavila na sume 681 eur. Medziročne tak vzrástla o viac ako 12%. Najlacnejší bol rok 2015, priemerná cena za meter štvorcový sa v Nitrianskom kraji ustálila na sume 556 eur.

Nehnuteľnosti sú od začiatku tohto roka z kvartálu na kvartál drahšie aj v Trenčianskom kraji. Po treťom štvrťroku museli budúci vlastníci za jeden meter štvorcový zaplatiť 771 eur. Priplatili si tak o 18 eur v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka. Ide o nárast 15,3% percenta, čo je najväčší medziročný skok.

Prvenstvo za skok teda nebude patriť Žilinskému kraju. Za ostatných päť rokov bola cena za meter štvorcový najnižšia v roku 2015. Priemer bol 753 eur. V treťom štvrťroku stál meter štvorcový v priemere 883 eur, rok predtým 832.

V Banskobystrickom kraji došlo k citeľnej zmene začiatkom tohto roka, na prelome prvého a druhého štvrťroka. Kým v prvom kvartáli bola priemerná cena 709 eur, v druhom to už bolo 768. Tretí sa ustálil na úrovni 771 eur za m2. Najnižšie ceny aj v tomto prípade priniesol rok 2015.

Druhým najdrahším krajom po Bratislavskom je bez veľkého prekvapenia Košický. Na základe porovnania sledovaných kvartálov však nepatrí medzi špičku. Priemerná suma bola v treťom kvartáli 2017 1 067 eur. V rovnakom období predchádzajúceho roka to bolo 928 eur. Ide o nárast viac než 13%. Najlacnejší bol rok 2014.

V raste cien nezaostáva ani kraj Prešovský. Zaujímavosťou je, že priemerné ročné ceny od roku 2012 postupne klesali, rásť začali opätovne v roku 2016. Odvtedy rastú stále. V treťom sledovanom kvartáli 2017 to bola suma 881 eur za jeden meter štvorcový.

Napriek stúpajúcim cenám dopyt po nehnuteľnostiach a vlastnom bývaní na Slovensku rastie. Národná banka Slovenska sa síce snaží zabrániť vzniku realitnej bubliny, sprísňuje podmienky poskytnutia hypotekárneho úveru, na list vlastníctva je pre nás stále atraktívnou položkou. Ak zvažujete kúpu vlastnej nehnuteľnosti, mali by ste sa poponáhľať, regulátor totiž môže byť v budúcnosti ešte prísnejší. „V súčasnosti potrebuje klient vyšší príjem, aby dostal rovnakú výšku úveru ako pred rokom. Tak isto môže očakávať vyššiu potrebu vlastných zdrojov. A bude to ešte prísnejšie. Preto aktuálne odporúčam, kto zvažuje prefinancovanie úveru, či kúpu, alebo stavbu nehnuteľnosti, urobte tak čím skôr,“ radí Ing. Matej Berenčík, Top Consultant spoločnosti DELUVIS.

Ing. Matej Berenčík, Top Consultant DELUVIS

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXXInformácie o spracúvaní osobných údajov
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram