Späť na zoznam noviniek

BÚRAME BARIÉRY V INVESTOVANÍ

27. februára 2019

Ideme s kožou na trh spoločne s klientom, tvrdí v rozhovore pre inDELUVIS Mgr. Vladimír Ravinger, PhD., predseda predstavenstva GOLDSIDE Asset Management a.s.

 

Po dlhých rokoch pôsobenia v skupine Poštovej banky ste prijali výzvu založiť pre finančnú skupinu Arca Capital správcovskú spoločnosť GOLDSIDE Asset Management. Bola to pre vás veľká výzva?

Bola a stále je. No zároveň je to aj záväzok voči akcionárovi, no tiež ide o akési naplnenie našej vízie založenej na dlhodobých skúsenostiach z trhu slovenského kolektívneho investovania. Lokálny trh ovládajú v podstate 3-4 subjekty, ktoré tu pôsobia prakticky od jeho vzniku. Nová krv a konkurencia sa teda naozaj žiada.

Príde GOLDSIDE Asset Management na trh s niečím novým? Čím chcete osloviť klientov?

Nemyslím si, že potrebujeme nutne prísť s niečím novým a prevratným. Novota je ligotavé pozlátko, ktoré ľahko odfúkne vietor. Budeme ponúkať produkty, ktoré budú ľahko pochopiteľné a dlhodobo výhodné. Stojíme si za tým natoľko až hovoríme, že sa na úspechu a neúspechu našich produktov chceme podieľať spoločne s investormi, čo je na slovenské pomery prevratná vec. Chceme tiež cielene odstraňovať umelé bariéry v dostupnosti investovania. Prečo si dnes neviete reálne kúpiť a predať podielový fond cez internet na dve kliknutia? Prečo sa stále používajú skryté triky s malými písmenkami a komplikované formulácie? Prečo sú klienti stále vystavení vysokým poplatkom bez ohľadu nato, či je ich výnos trhovo adekvátny?  Veríme, že sa to dá robiť aj inak, pričom dokážu zarobiť obaja . Aj klient, aj my.

Kto je vašou cieľovou skupinou?

 V tom máme pomerne jasno. Momentálne si nemôžeme dovoliť presviedčať ľudí, že investovanie je otázkou osobnej zodpovednosti voči vlastnému majetku, hoci to tak je. Naše produkty budú minimálne v začiatkoch určené najmä ľudom, ktorí už niečo o svete financií vedia a chápu dôležitosť dlhodobého sporenia a investovania, pričom zároveň chápu vzťah výnosu a rizika. Ideálne majú aj niečo zainvestované, prípadne si sporia, ale nie sú s tým stopercentne spokojní. Nepôjde však o exkluzívne produkty pre horných desaťtisíc. Nastavujeme všetko tak, aby bolo možné veľmi jednoducho a hladko investovať a sporiť si aj naozaj malými čiastkami. Tým dokážeme prekonať väčšinu obvyklých námietok klientov.

Aký bude rozsah ponúkaných služieb? Na čo sa budete zameriavať?

Na začiatku sa sústredíme na spustenie realitného fondu. Keď sa to poriadne rozbehne, máme v talóne ďalšie nápady, ale o tých je predčasné hovoriť. Nechceme naše úsilie a pozornosť deliť na viaceré veci súčasne.

Kedy predpokladáte, že začnete s ponukou služieb? Svoje pôsobenie ohraničíte len na slovenský trh alebo počítate aj s expanziou do zahraničia?
Veľmi radi by sme spustili distribúciu realitného fondu v prvej polovici roku 2019, predchádza tomu však ešte veľa práce. Zahraničná expanzia pre nás v blízkej budúcnosti nie je zásadnou témou.

Aké sú vaše osobné očakávania? Kde vidíte GOLDSIDE Asset Management v horizonte piatich rokov?

GOLDSIDE Asset Management vidím v tomto horizonte realisticky predovšetkým ako dôležitú súčasť silnej finančnej skupiny. Splneným snom by bol trhový podiel 3-5%.

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXX
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram