Späť na zoznam noviniek

AKTUÁLNE K TRHOM: Ing. Miloš Krššák,Predseda predstavenstva Arca Brokerage House

22. marca 2018

V čase, keď píšem tento komentár, sa na trhoch udiali mimoriadne veci. Americký dolár oslaboval voči euru takmer o štyri percentá za posledné obdobie a volatilita trhov bola mimoriadne nízka. Slabší dolár vyhovoval americkej administratíve práve kvôli tomu, že sa im zjednoduší export.

Oslabený dolár takisto štartuje infláciu, pretože sú drahšie dovozy a napriek tomu všetkému sa americkej ekonomike  darilo, darí a Američania si tým pádom mohli dovoliť aj zdvíhať úrokové sadzby. To, čo bolo zvláštne na tejto situácii je, že všetci čakali, že potom ako sa ekonomike darí, by mali akciové trhy ešte stále rásť. A až prehriatie ekonomiky alebo výrazný rast úrokových sadzieb túto situáciu môže nejakým spôsobom zvrátiť a spomaliť. To je taká všeobecná teória. Na druhej strane rast akcií od vypuknutia krízy bol taký dlhodobý, až enormný, že mnohí očakávali, že bublina musí prasknúť. Že dôjde k výraznej korekcii, a to je to, čo sa stalo práve v týchto dňoch, keď trhy padli za jeden, dva dni skoro o 8%. To znamená, ak by takto padali 10 dní, klesli by o 80%. Osem percent za deň možno nevyzerá až tak veľa, ale v skutočnosti je to veľmi veľké číslo. Obchodovanie na trhoch je vždy o tom, že jeden kupuje, jeden predáva a po tomto páde mnohí pochopili, že k takému pádu nie je veľký dôvod, najmä preto, že inflácia bude rásť. Nezamestnanosť je v Amerike aj v Európe nízka, sadzby sa budú dvíhať pozvoľne. Následne po tomto páde došlo k rastu akciových trhov v takom rozsahu, ktorý sa za jeden deň nezaznamenal už niekoľko rokov, ak nie desaťročí. Napriek tomu sme ešte stále nedosiahli vrchol. Pád bol vyšší ako nárast, ale ak by som vám písal tento článok pred týždňom, poviem že volatilita je mimoriadne nízka. V týchto dňoch musím konštatovať, že volatilita je tak mimoriadne vysoká, ako už veľmi dlho nebola. To, čo platilo pred týždňom, neplatí teraz a je veľmi ťažké predikovať, čo bude o tri mesiace v takýchto časoch.  Udalosti posledných dní však neboli neočakávané. Len sa nevedelo, kedy k tomu príde.

Čo sa týka Európy, tá vždy kopíruje nejakým spôsobom Ameriku. Aj na starom kontinente dochádzalo a aj došlo k rovnakému scenáru. To znamená, že ekonomike sa darilo, nezamestnanosť je nízka, produkcia firiem, HDP, rast akcií, všetko išlo nejakým spôsobom hore. Jediné, čo sa v Európe nepodarilo, je naštartovanie inflácie. Možno aj preto, že euro posilňuje, ale aj preto, že sa tlačí do obehu ešte viac peňazí, ako sa tlačilo. Krivky medzi americkým a nemeckým štátnym dlhopisom sa vyvíjajú viac-menej paralelne. To znamená, že stúpajú aj jedny, aj druhé. Avšak americká stúpala viac. Keď padli americké akcie, padli aj európske. Keď sa pozviechali, pozviechali sa trošku aj európske. Takže si myslím, že Európa bude aj naďalej kopírovať Ameriku. Žijeme ale v zvláštnej dobe. Trh sa musí ustáliť a práve v tejto chvíli ustálený nie je.

Čo sa týka českej koruny, pokračuje v posilňovaní. Za tri mesiace o 2,7%. Úroky rastú, ČNB začala zvyšovať úrokové sadzby, ale to už je známe dlhšie. Na dlhom konci rastú oproti eurovým krivkám v podstate len málo. Momentálne sa viac-menej čaká, kam bude trh smerovať.

Všeobecná volatilita na trhoch je taká vysoká, že asi už vyššie nemá dôvod ísť. Po tomto očakávam zase upokojenie, pokles volatility a pozvoľný nárast trhov. Takže dá sa povedať,  že to bol len krátkodobý výkyv a sme optimisti.

Zlato reagovalo presne opačne ako akcie. To znamená, že keď sa akciové trhy prepadli, investori sa utiekali k zlatu. Robia tak vždy v čase nervozity a volatility na trhu. V zásade bol tento pohyb prirodzený a spôsobený týmto prepadom. Na druhej strane treba povedať, že zlato je momentálne na cenových úrovniach, na akých bolo v roku 2014, zatiaľ čo akciové trhy výrazne narástli. To znamená, že keď ich porovnáme alebo ich dáme do pomeru, úroveň zlata, alebo úroveň ceny zlata, nie je tak prepálená, ako je úroveň akcií. To by na jednej strane mohlo znamenať, že je ešte veľký priestor na rast ceny, na druhej strane v čase, keď sa ekonomike darí, investori nekupujú zlato ako poistku pred nejakým krachom. Možno keď si počkáme na ďalší prepad, cena zlata vystrelí hore.

Čo sa týka ropy, tá sa obchoduje momentálne tak, ako sa očakáva. To znamená cyklicky. Jednak, čo sa týka zásob a čo sa týka ťažby, nič mimoriadne sa tam nečaká. Došlo tiež k prepadu, ktorý bol korelovaný s akciovými trhmi, ale v zásade to bol asi len krátkodobý pohyb. Všetko to bude vychádzať ďalej z ťažby. Zvýšenie ťažby  sa očakáva najmä v Amerike a rozhodujúci bude pomer nárastu zásob vs. očakávania tohto nárastu zásob.

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXXInformácie o spracúvaní osobných údajov
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram