Späť na zoznam noviniek

Zadlžili ste sa kvôli Vianociam? Ako zo začarovaného kruhu von.

18. januára 2018

Odolať ponukám na najvýhodnejší úver tesne pred Vianocami môže byť zložité. Národná banka Slovenska dokonca eviduje v predvianočnom období značný nárast spotrebných úverov. Reklamy na pôžičku na nás striehnu na každom kroku. Do nepríjemností sa každoročne dostávajú seniori a ľudia s nízkou finančnou gramotnosťou. Ako zo začarovaného kruhu von?

To, že duchovná stránka Vianoc sa postupne vytráca, je známy fakt. Naháňame sa za materiálnymi vecami a predbiehame sa, kto dá hodnotnejší dar. Smutnejšie je, že sa kvôli tomu mnohí z nás podpíšu pod úverovú zmluvu v banke či nebankovej inštitúcii. Po sviatkoch však nastupuje vytriezvenie a prvá splátka. A po nej mnohé ďalšie. „Každý z nás sa môže ocitnúť v podobnej situácii. Dôležité je však nadviazať s finančnou inštitúciou komunikáciu. Ideálne je s bankou komunikovať písomne a oboznámiť ju so svojou situáciou. Ešte dôležitejšie je pozorne čítať zmluvu pred jej podpísaním. Ak je pri RPMN uvedené číslo 20 % či viac, odporúčam takúto zmluvu nepodpísať,“ radí Lenka Exnerová, Super Senior Consultant zo spoločnosti DELUVIS. Za štyrmi písmenami sa ukrýva ročná percentuálna miera nákladov, teda súhrn úrokov a poplatkov, ktoré si účtuje banka alebo nebankovka za poskytnutie úveru. Platí, že čím je nižšia RPMN, tým je úver pre spotrebiteľa výhodnejší.

PRAVIDELNE SI SPORTE

Podľa špecialistky na osobné financie je rovnako dôležité myslieť na zadné dvierka a pripraviť sa na nečakané či vyššie výdavky pravidelným sporením, hoci s nižšími sumami. Ideálne sú korporátne dlhopisy, kde sa úrokový výnos pohybuje vyše 4 % ročne. Tu si všímajte, kto za dlhopisom stojí. Najlepšie je, ak ide o silnú spoločnosť či finančnú skupinu. „V niektorých prípadoch pomôže aj refinancovanie úveru. Najmä vtedy, ak ich má klient viac. Ale aj v tomto smere treba mať na zreteli úrokovú sadzbu. Ak je v prípade súčasných úverov nižšia, odporúčam radšej vyhľadať špecialistu na osobné financie. Ten dokáže klientovi pomôcť, a to so zreteľom na jeho individuálne možnosti a potreby,“ pokračuje Lenka Exnerová z DELUVIS.

DOBRÉ RADY, AKO SI PORADIŤ S NEVÝHODNÝM ÚVEROM

  • Snažte sa vyhýbať nebankovým inštitúciám.
  • Všímajte si výšku RPMN. Ak je vyššia ako 20 %, od úveru upustite.
  • V prípade problémov so splácaním kontaktujte vašu banku. Komunikácia je dôležitá.
  • O možnostiach konsolidácie existujúcich úverov sa poraďte s vaším finančným sprostredkovateľom. Ak aj nevýhodnejší úver vyčerpáte, po jeho refinancovaní dokážete znížiť jeho úrok aj na polovicu.
  • Myslite na budúcnosť a začnite pravidelne investovať. Aj nižšími sumami si dokážete vytvoriť rezervu.

 

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXXInformácie o spracúvaní osobných údajov
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram