Späť na zoznam noviniek

Ako sa pripraviť na lyžovačku

9. decembra 2017

Letné mesiace poskytujú širokú paletu výberu voľnočasových aktivít. Človek sa môže vybrať k vode, do hôr, na bicykel, prípadne si obuť korčule. V zime sú možnosti značne obmedzené. Možno aj preto záujem o lyžovanie rastie. Kým si však obujeme lyžiarky, mali by sme na novú sezónu pripraviť nielen výstroj, ale aj vlastné telo.

Na niektorých európskych ľadovcoch sa tento rok začala lyžiarka sezóna už na prelome októbra a novembra. Na svahoch sa tak ocitli prvé lastovičky, ktoré si vychutnávali nielen zasnežené zjazdovky, výhľad na majestátne hory, ale aj radosť z pohybu. Lyžovanie má pozitívne účinky aj na naše telo. Pri správnom striedaní váhy sa posilňujú svaly na nohách a na rukách, cibrí sa koordinácia, zlepšuje sa kondícia a pozitíva spojené s pobytom na čerstvom vzduchu nemusíme spomínať. Rovnako ani vypustenie pary a problémov z mysle.

Väčšina lyžiarov sa pred začiatkom sezóny sústreďuje najmä na stav výstroje a lyžiarskeho oblečenia. Podľa lekárov a profesionálnych trénerov je však potrebné venovať pozornosť aj stavu vlastného tela. Ideálne je preto nájsť si čas na drepy či výpady. Vyskúšať by sme si mali aj podrep s opretím sa o stenu. Prípadne si otestovať svoje schopnosti na lyžiarskom trenažéri.

Ak si plánujete túto sezónu zadovážiť nové lyže, dbajte o precízny výber. Dôležité je určiť si, akým lyžiarom vlastne som. Iné lyže sú pre začiatočníkov, pokročilých i pre profesionálnych lyžiarov. Nemenej dôležitý je terén, na ktorom budeme lyžovať a tiež výška i váha lyžiara. Dĺžka lyží závisí od výšky lyžiara a terénov, na ktorých chce jazdiť. Dôležitá je najmä u detí. Nekupujte im dlhé lyže. Jazdy na nich by mohla byť pre ne náročnejšia a únavná. S krátkymi lyžami deti dosiahnu progres oveľa rýchlejšie. Pokiaľ si ľahký lyžiar vyberie lyže s vysokou flexiou, teda príliš tvrdé, nevychutná si plne ich kvalitu. A naopak, ťažký lyžiar bude mať na lyžiach s nízkou flexiou pocit lyžovačky „bez života“.

Pohodlie na svahu úzko súvisí aj s lyžiarkami. Základnými kritériami ich výberu je dĺžka i šírka chodidla a flex index – číslo vyjadrujúce ich tvrdosť. Okrem toho je potrebné zohľadniť mnoho ďalších faktorov: výrastky, problémy s členkom alebo s achilovkou, obvod lýtok a pod. Neváhajte skúšať topánky v obchode dostatočne dlho. Nechajte si ich na nohe aspoň 20 až 30 minút.

Lyžiarske palice majú svojich prívržencov aj odporcov. Nedajte na názory iných, zvoľte si taký spôsob jazdy, ktorý vyhovuje vám. S palicami alebo bez nich. Správnu dĺžku palíc je možné zistiť buď výpočtom (telesnú výšku vynásobte číslom 0,7), alebo v praxi skúšaním. Pri skúšaní palice otočte a chyťte sa tyče tesne pod krúžkom. Vaše predlaktie sa musí nachádzať v rovnobežnej úrovni so zemou. Na našich zjazdovkách, ale aj v Rakúsku, Taliansku a Slovinsku je povinnosťou zadovážiť pre lyžiara do 15 rokov prilbu. V niektorých strediskách ňou musia disponovať všetci lyžiari, bez ohľadu na vek. Riskovať sa neoplatí, preto na nej nešetrite. Život zachránila mnohým, Mi chael Schummacher je toho dôkazom. Ak chcete nájsť zodpovedajúcu lyžiarsku prilbu, potrebujete najskôr poznať obvod svojej vlastnej hlavy. Merajte ju asi centimeter nad obočím.

 

Počas slnečných alebo veterných dní na svahu oceníte aj lyžiarske okuliare. Lepší komfort z jazdy dodajú aj počas sneženia. Pri ich výbere sa zaujímajte najmä o UV ochranu, pevnosť rámu a odolnosť zorníkov proti nárazu, odvetrávanie a ochranu proti zahmlievaniu zorníkov, zorné pole a kompatibilitu s prilbou.

Tip: Ak máte sklá okuliarov zvnútra mokré, nemali by ste ich nikdy čistiť handrou či vreckovkou. Mohli by ste tak zničiť vrstvu  proti zahmlievaniu a v konečnom dôsledku aj okuliare. Najlepšie, čo môžete urobiť, je dať okuliare usušiť na teplé a suché miesto.

Kým niektorí ľudia si mýlia svahy s mólom na módnej prehliadke, tí ostatní dobre vedia, že lyžiarsky odev plní úplne inú funkciu. Mal by byť pohodlný, vodotesný a priedušný. K väčšine lyžiarskych odevov sú priradené dve čísla, ktoré nájdete na etikete (napr. 10.000/8.000 alebo 20.000/20.000). Prvé číslo vyjadruje vodotesnosť, druhé priedušnosť.

Vodotesnosť sa meria v mm Schmerber. Čím viac mm, tým je membrána lepšia. Uprednostnite číslo vyššie alebo aspoň rovné 10.000 mm, aby ste zostali v suchu za každých okolností. Pokiaľ vyhľadávate freeride a trávite tak viac času v prašane, vyberte si vodotesnosť na úrovni minimálne 20.000 mm. Pri nohaviciach je taktiež veľmi dôležité sledovať vodný stĺpec. Keď sneží, sadáme si zväčša na sedačkové lanovky.

Priedušnosť oblečenia je zásadná. Keď sme mokrí, začína nám byť zima. Pot musí byť od tela odvádzaný efektívne. Priedušnosť sa meria v gramoch/m2/24hod. Čím viac gramov, tým je prenos vlhkosti lepší. Uprednostnite údaj vyšší alebo rovný 8 000 g/m2/24h.

Dôležité parametre pri výbere oblečenia sú tiež strih, vetracie otvory, vrecká či ergonomická kapucňa. V rámci vnútorných vrstiev neodporúčame bavlnené kúsky, ktoré udržujú vlhkosť. Uprednostnite priedušnú spodnú vrstvu napr. z merino vlny a druhú nepremokavo priedušnú vrstvu typu softshell.

Užitočné rady horského vodcu UIAGM Jaroslava Michalku:

„Ľudia na svahoch podceňujú počasie, nevyužívajú informačné centrá, aby si doplnili potrebné informácie o stave a vedení zjazdoviek. Viackrát sa stalo, že návštevníci blúdia hlavne vo veľkých strediskách, lebo nemajú orientačnú mapu. Ľudia taktiež podceňujú užívanie alkoholu. Tiež odporúčam preštudovať si Biely kódex, zásady správania sa na svahu a v stredisku. Ohľaduplnosť je pre radosť z lyžovačky nemenej dôležitá.“

Lucia Svetlíková, špecialistka na poistenie DELUVIS:

Predvídajte. Lebo nešťastie nechodí len po ľuďoch, ale aj po horách. Nielen v zime

Klient sa môže rozhodnúť pre dva druhy poistenia. Domáce a zahraničné. Ak sa klient chystá na slovenské zjazdovky, v poistení má automaticky zahrnutý zásah horskej služby. Základné balíky kryjú bežné športy, akými sú napr. turistika, lyžovanie, snowboarding, sánkovanie a pod. Rozšírené balíky kryjú aj extrémne športy, akými sú napr. jazda skútrom, lyžovanie vo voľnom teréne, lezenie, horská cyklistika, jaskyniarstvo, horolezectvo, paragliding atď. Poistenie je platné na Slovensku v týchto horských oblastiach vrátane jaskýň a priepastí: Belianske Tatry, Nízke Tatry, Pieniny, Stredné Beskydy, Slovenský raj, Veľká Fatra, Vysoké Tatry, Západné Tatry.

V prípade aktívneho pobytu v zahraničí sa uzatvára cestovné poistenie, ktoré zahŕňa poistenie liečebných nákladov, úrazov a batožiny. Automaticky je zahrnutý aj zásah horskej záchrannej služby.

Lucia Svetlíková, Špecialistka na poistenie DELUVIS

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXXInformácie o spracúvaní osobných údajov
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram