Späť na zoznam noviniek

TELEFÓN NA STRETNUTIE NEPATRÍ. JE ZNAKOM NEÚCTY

28. januára 2020

Denne hromžíme nad tým, ako sa správa naše okolie. No málokedy sa zamyslíme nad tým, ako sa k okoliu správame my. Slušnosť a etiketa sa z našich životov začína postupne vytrácať. Škoda. Biznis je však svetom, ktorý sa  musí elementárnou slušnosťou riadiť stále. Slušné správanie ide totiž ruka v ruke s úspechom. Prečítajte si rozhovor s odborníkom na etiketu a pánsku módu, Miroslavom Paluchom, ktorý nás poctil svojou prítomnosťou aj na  ostatnom DELUVIS Fóre.

› Žena, starší, nadriadený. To je spoločenská úroveň, ktorá však v biznis etikete úplne neplatí. Prečo a akými pravidlami sa teda riadime v biznis etikete? 

Áno, v biznis etikete sú trochu iné pravidlá. Ten, kto má najvyššiu funkciu, by mal mať vo všetkom prednosť. Nezáleží na veku. Ale ak je nadriadeným muž, stále by mohol ostať gentlemanom a ženy, hoc i podriadené, napríklad
prvé pustiť do výťahu alebo im umožniť prejsť cez dvere. Bez základov slušného správania dnes nemôžeme existovať v bežnom živote, nieto ešte v tom profesijnom. Smutné však je, že na slušnosť začíname čoraz častejšie  zabúdať. Vidieť to bežne. Človek nepozná v bytovom dome suseda, vo výťahu sa navzájom nezdravíme, neusmejeme sa na seba a podobne.

› Čo nám dnes teda chýba podľa vás viac? Ľudskosť alebo slušné správanie sa?

Jedno bez druhého nemôže existovať.  Výchova zohráva v tomto smere dôležitú rolu. Ak sú slušní a ľudskí naši starí rodičia či rodičia, je pravdepodobné, že takými ľuďmi budeme aj my. Ak to doma chýba, ťažko sa nám budú pravidlá slušného správania sa do života aplikovať. Som z generácie, keď sa určité pravidlá etikety učili bežne na škole. Dnes platia iné pravidlá. Väčšieho, silnejšieho, bohatšieho. Žiaľ.

› Na to, aby sme urobili dobrý dojem, vraj stačia tri sekundy. Ako ich podľa vás využiť čo  najlepšie?

Každému z nás by malo záležať na tom, aby urobil čo najlepší dojem. V biznise nevynímajúc. Ak niekto vstúpi do miestnosti, nemôžeme o ňom hneď vedieť, aké vysoké má IQ, či je bohatý alebo chudobný. No to ako vystupuje, nám napovie veľa. Aj v prostredí financií platí, že by mal prísť sprostredkovateľ či agent oblečený vhodne. Reprezentatívne. Bez ohľadu na to, kto je jeho klientom.

› Oblečenie by malo zodpovedať profesii. Ako by mal byť teda oblečený človek z prostredia financií?

Ak idem na prvé obchodné stretnutie, oblek s kravatou je tou najvhodnejšou voľbou. Pri ďalších stretnutiach stačí oblek. Často sa však tento vzťah časom mení aj na priateľský, a tak je možné z nárokov uľavovať. Sako však stále pôsobí hodnovernejšie než sveter.

› A ako by mali byť oblečené dámy?

V biznis móde sa udomácnili šaty puzdrového strihu, ktoré spopularizovala princezná Diana. Aj keď podľa môjho názoru je príznačnejšie siahnuť po kostýme. Pokojne aj po nohavicovom. Ten dámam umožňuje variovať. Pozornosť treba venovať aj doplnkom, tie by mali byť  decentné. Topánky by nemali byť na príliš vysokom podpätku.

› V prípade prvého dojmu je veľmi dôležité aj predstavenie sa. Ako ho zvládnuť čo najlepšie?

Zásadne sa predstavujeme celým menom. Najprv poviem krstné meno, potom priezvisko. Mladší sa predstavuje staršiemu, muž žene, podriadený nadriadenému.  Dôležité je akceptovať to, ako sa nám daná osoba predstaví. Možno si to meno vybrala zámerne, možno
k takému menu prišla, no očakáva sa od nás, že to budeme akceptovať. Ak sa predstaví s titulom, aj ten by sme mali pri vzájomnej konverzácii používať. Predstavovanie úzko súvisí aj s podávaním rúk... Treba zvážiť a uvedomiť si, kto je spoločensky významnejší.  Významnejšia osoba sa sama rozhodne, či ruku podá alebo nie. Mala by to však urobiť zakaždým. Podanie ruky by malo byť krátke, s pevným stiskom, pohľadom do očí. Nie je vhodné vstupovať do osobného priestoru, pretáčať ruku smerom hore a vytvárať tak submisívne
prostredie. Zlozvykom je, že si niekedy podávame ruky cez prekážky, napríklad cez stôl, cez dav ľudí a podobne.

› Určitým zásadám slušného správania sa podlieha aj online prostredie. Na čo dôležité z netikety by sme nemali zabúdať?

Odhliadnuc od toho, že tradičná listová forma už odišla do zabudnutia, existujú určité fakty, ktoré do mailu či SMS jednoducho nepatria. Napríklad oznámenie o svadbe, pozvanie na svadbu, oznámenie o úmrtí, kondolencia a podobne. Stále je vhodnejšie, ak v týchto prípadoch pošlete list alebo pohľadnicu. Vo všeobecnosti maily neposielame po polnoci, prípadne skoro ráno. Odporúčam vždy skontrolovať, čo chceme odoslať. Mail totiž nie je chat. Odpovedať by sme mali čo najskôr, ideálne do 24 hodín.

› Mobilné telefóny sa stali  neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Ako s nimi narábať počas pracovného stretnutia?
Telefón na stretnutie nepatrí. Rušíme a sme rušení. Ak mám pri sebe na stretnutí mobilný telefón, je to znak neúcty. Hoci ide o ten najdrahší telefón na svete. Pred schôdzkou ho vypnem, prípadne navolím tichý režim a odložím ho. Skontrolujem ho až po skončení jednania.

© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAXX
envelope-omap-markerphone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram