NAŠE SLUŽBYNovinkyOnline poistenieKontakt
< Späť na zoznam noviniek 

AKTUÁLNE K TRHOM

08 dec 2017

Rok po amerických voľbách vzrástlo takmer všetko, čo je merateľné v peňažných jednotkách. Nielen tradičné aktíva ako dlhopisy, akcie alebo nehnuteľnosti. Eufória zašla tak ďaleko, že investori neváhajú nasmerovať svoje prostriedky do exotických kryptomien, ktorých fundament je diskutabilný. Najznámejšia z kryptomien Bitcoin narástla oproti doláru za posledných 12 mesiacov o neuveriteľných 830%.

Argument, že ponuka tejto meny je fixná, je nedostačujúci na ospravedlnenie akéhoto nárastu. Kryptomeny nemajú žiadnu podkladovú ekonomiku a nepomôžu nám ani tradičné nástroje na stanovenie rovnovážneho kurzu v podobe parity kúpnej sily alebo zmeny úrokového diferenciálu. Tak ako iné meny, tiež kryptomeny negenerujú žiadny cash flow, takže nie je možné zistiť ich hodnotu diskontovaním peňažných tokov.

Na devízovom trhu sa kurz dolára vrátil na svoje úrovne z leta tohto roku. Doláru pomáha jastrabia sadzby sa, na rozdiel od tých eurových, posúvajú smerom nahor. Rastúce výnosy zaoceánskych aktív naberajú na relatívnej atraktivite a posúvajú kurz dolára v eurách vyššie. Európska centrálna banka náznaky inflácie považuje za nedostačujúce a hlavne jej chýba rast miezd, ktorý by naštartoval inflačnú špirálu na úrovne, kde ju banka chce vidieť. Kvantitatívne uvoľňovanie tak bude pokračovať, hoci v polovičných objemoch. Uvoľnenie kurzu českej koruny spôsobilo jej jednosmerný pohyb nadol. ČNB v novembri oznámila svoje druhé zvýšenie sadzieb, ktoré sa odrazilo na medzibankovom trhu a mierne zdraželo aj hypotéky.

Akcie si užívajú priaznivé makro prostredie. Ekonomický rast sa zvyšuje takmer všade vo svete, veľmi nízke úrokové miery zvyšujú valuáciu akcií a centrálne banky odčerpávajú z trhov značnú časť volatility. Očakáva sa, že európsky hospodársky rast dosiahne 2,3% v tomto roku a bude mierne nižší v nasledujúcich dvoch rokoch. Vyčnievať by opäť mali krajiny CEE na čele s Rumunskom(5,7%), Slovinskom (4,7%), Českom (4,3%) a Poľskom (4,2%). Zo 70 hlavných svetových akciových trhov v tomto roku stráca len osem lokálnych trhov (GCC krajiny, Malta, Chorvátsko). Rekordérom v tomto roku sú akcie v Argentíne (69,11%), na druhej strane rebríčka je akciový trh v Katare (-24,44%).

Na dlhopisových trhoch zatiaľ veľa zmien nenastalo. Výnosy za posledné týždne mierne vzrástli, avšak zmeny pre bežného spotrebiteľa  atiaľ nie sú materiálne. Americké výnosy sa posunuli výraznejšie nahor (v porovnaní s európskou výnosovou krivkou). Rastúca ekonomika zvyšuje kvalitu peňažných tokov a znižuje korporátne spready. Spready na junk bondoch dosahujú historické minimá. Rast cien ropy spôsobil, že aj sektorový spread v energiách rýchlo klesol. Energie boli jeden z mála sektorov, kde sa dali nájsť nadpriemerné výnosy (vzhľadom na riziko pretrvávajúcich nízkych cien ropy).

Komodity taktiež nenarušujú mozaiku kladných výnosov. Okrem cien zlata, striebra a kukurice sú medziročne vyššie. Najzaujímavejšie pohyby nastávajú na cenách ropy. Sentiment sa posúva od medveďov k býkom. Obavy z nahradenia spaľovacích motorov elektrickými a nástup nekonvenčných producentov spolu s prebytkom produkcie nad spotrebou ropy a tvorby zásob, boli hlavnými vinníkmi prepadu jej cien. V súčasnosti však dochádza k redukovaniu zásob suroviny. Ďalšou dôležitou udalosťou je dohoda OPEC a Ruska o limitoch produkcie. Tá zrejme bude predĺžená až do konca roka 2018 a pomôže ďalej obnoviť rovnováhu medzi dopytom a ponukou. Menej známym, avšak nie menej dôležitým faktom je, že kvôli pretrvávajúcim cenám ropy sa v sektore vytvoril investičný dlh. Len päť najväčších verejne obchodovaných spoločností (Exxon, Chevron, Total, Shell, BP) znížili kapitálové investície od roku 2013 o 76 mld. USD. Obávaný nárast produkcie z amerických bridlicových ložísk je prehnaný. Bridlicové ložiská sa vyznačujú relatívne vysokou mierou poklesu produkcie. Títo producenti potrebujú oproti tradičným ložiskám vyššie investície na zachovanie status quo. Nepísaným pravidlom amerických bridlicových producentov je momentálne “living within cash flow.” Ich prístup ku kapitálu je aj napriek poklesu spreadov stále obmedzený.

Napriek nedávnemu nárastu cien sa preto tieto firmy nepúšťajú do kapitálových investícií. Break - even u týchto spoločností je pri cene ropy 40 – 50 USD za barel. Pri poklese cien by sa tak rýchlo dostali do negatívneho cash flow. Prioritou je ozdravenie kapitálových štruktúr a nie rozširovanie produkcie (v roku 2019 maturuje veľká časť ich dlhu). Ani zvýšenie investícií na nové náleziská sa nedostane rýchlo na úrovne predchádzajúcich rokov. Úsporné opatrenia spôsobili prepustenie 500-tisíc pracovníkov globálne, ktorí našli svoje uplatnenie v iných odvetviach. V najbližších rokoch sektor ťažby ropy nebude ohrozený ani elektromobilmi. Ich ekologický prínos nie je jednoznačný. Na výrobu jedného elektromobilu sa totiž vyprodukuje toľko emisií CO2, koľko spáli spaľovací motor po dobu 8,2 roka. Viac ako nové lektromobily znižuje dopyt rastúca efektivita spaľovacích motorov. Na doplnenie pohľadu na sektor ropy dodávam, že OPEC má prebytočnú kapacitu približné 1,5 mil. barelov denne (v minulosti to bolo 4 – 5 mil. barelov). Denná globálna spotreba, ťahaná hlavne Čínou a Indiou, rastie v každom roku s výnimkou krízových rokov na úrovni približne 1 – 1,5 mil. barelov ročne. Ak sme žili v posledných rokoch s prebytkom ropy na trhoch a jej relatívne nízkou cenou, nebude z tohto pohľadu veľkým prekvapením, ak sa v horizonte 2-3 rokov cena vráti na vyššie dvojciferné hodnoty.

Ing. Peter Janušek, Portfolio Manager, Arca brokerage house

KOntakty

Plynárenska 7/A,
821 09 Bratislava, 
Slovensko
info@deluvis.sk
Naši partneriAktuálne projektyDivízia EXCLUSIVEOnline poistenie

Máte otázky?

Kontaktujte nás
© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXXInformácie o spracúvaní osobných údajov
envelope-omap-markerlinkedin-squaretwitterfacebookgoogle-plusmenu