NAŠE SLUŽBYNovinkyOnline poistenieKontakt
< Späť na zoznam noviniek 

Bývanie v pohraničí. Využiť slovenské hypotéky na kúpu nehnuteľnosti v zahraničí sa dá.

18 mája 2017

Každoročne sa mnohí z nás vracajú z letnej dovolenky s pocitom, že vlastniť príjemný domček v Toskánsku alebo na pobreží slovenského mora v Chorvátsku musí byť príjemné. Mnohých však odradí slovenská legislatíva, no financovať nehnuteľnosť v zahraničí hypotékou zo Slovenska sa predsa len dá.

Pohraničné oblasti v Rakúsku alebo Maďarsku sú v súčasnosti pre mnohých Slovákov lákavé. Ľuďom imponuje prostredie, dostupnosť do práce, lepšia občianska vybavenosť a pomer kvalita – cena. Možností, ako si splniť sen o novom bývaní v zahraničí, je hneď viacero. Tou najzložitejšou je vycestovať do danej krajiny a žiadať o hypotekárny úver tamojšiu banku. „V prípade úspechu ručíme kupovanou nehnuteľnosťou a nemusíme tak zaťažovať svoju súčasnú. Je dôležité uvedomiť si, že procesy vybavovania úveru sa v jednotlivých krajinách môžu podstatne od tých našich líšiť. Výsledkom môže byť strata času a v konečnom dôsledku aj zamietnutie samotného úveru,“ vysvetľuje Ing. Matej Berenčík, Top Consultant zo spoločnosti DELUVIS.

Zaujímavé je, že na základe smerníc Európskej únie banky nesmú diskriminovať jej občanov na základe  štátnej príslušnosti a národnosti. Banky sú však podnikateľským subjektom, a tak môžu vzhľadom na rizikové faktory úver zamietnuť.

Ďalšia z možností je atraktívna najmä pre žiadateľov, ktorí majú na území Slovenska nezaťaženú nehnuteľnosť. V tom prípade je kúpa vysnívaného bytu alebo domu za hranicami vlasti tou najlacnejšou a najkomfortnejšou voľbou. „Treba si však vedieť vybrať, pretože aj takýto úver sa nám môže predražiť. Hoci je hypotekárny úver definovaný ako účelový, určený na bývanie, nie každá zo slovenských bánk pri kúpe zahraničnej nehnuteľnosti akceptuje ako účel práve nadobudnutie bytu či domu. Vtedy banka poskytne len takzvanú americkú hypotéku, pri ktorej  neprekladáme účel použitia finančných prostriedkov, ale banka nám zvýši úrok minimálne o 0,2%. Preto je vhodné poradiť sa s odborníkom na osobné financie, ktorý vie vybrať nielen vhodnú banku, ale najmä najvýhodnejšiu ponuku,“ radí Ing. Matej Berenčík.

Poslednou z možností je obrátiť sa na rakúsku banku Oberbank, ktorá na našom trhu nie je veľmi známa. Tá podľa špecialistu na hypotekárne úvery poskytuje možnosť založiť nehnuteľnosť v susednom Rakúsku alebo Českej republike. „Každý špás však čosi stojí. Treba počítať s dodatočnými nákladmi na preklady, poplatky u notára za overenie podpisov, či výpisy z katastra. Najväčšia položka je však tá za vklad záložného práva do rakúskeho katastra nehnuteľností. Kým na Slovensku stojí táto služba jednotne 66 eur, v prípade klasického vkladu, v Rakúsku sa cena vkladu odvíja od hodnoty nehnuteľnosti a platí sa presne určené percento z ceny nehnuteľnosti,“ dodáva na záver Ing. Matej Berenčík, Top Consultant zo spoločnosti DELUVIS.

Ing. Matej Berenčík, Top Consultant DELUVIS.

KOntakty

Plynárenska 7/A,
821 09 Bratislava, 
Slovensko
info@deluvis.sk
Naši partneriAktuálne projektyDivízia EXCLUSIVEOnline poistenie

Máte otázky?

Kontaktujte nás
© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXXInformácie o spracúvaní osobných údajov
envelope-omap-markerlinkedin-squaretwitterfacebookgoogle-plusmenu