NAŠE SLUŽBYNovinkyOnline poistenieKontakt
< Späť na zoznam noviniek 

Investícia do umenia a histórie má punc, ale...

10 feb 2017

V zbierkach úspešných ľudí možno nájsť umelecké diela od Moneta, Muncha či Rembrandta. V garážach majú zaparkované historické vozidlá Jaguar, Rolls Royce alebo Maserati. Investícia tohto typu je znamením luxusu, ale zároveň aj ďalších výdavkov v podobe ochrany či poistenia.

Umelecké diela, šperky, známky alebo veterány si dokážu pravidelne získať svoje publikum. Nečudo, veď záujemcovia o historické vozidlá sú počtom stále väčšou skupinou, a preto objem peňazí v tomto segmente vzrástol za posledné desaťročie niekoľkonásobne. Z tejto formy uloženia peňazí profitujú hlavne subjekty, ktoré predaj sprostredkovali. V prípade nových majiteľov takýchto vozidiel ide o formu prestíže a uloženia finančných prostriedkov do alternatívnych foriem investícií. Zhodnotenie investície často závisí od predaja automobilu či obrazu ďalším subjektom. Prípadne od ďalších možností. „Zbierku vzácnych obrazov či jednotlivé kusy je možné prenajať galériám. Rovnako zbierky vzácnych kameňov, mincí, historických vozidiel a podobne. Ide o veľmi špecifický okruh ľudí, ktorí takto diverzifikujú svoje aktíva a okrem obvyklých investičných nástrojov nakupujú aj tieto unikáty, častokrát so zaujímavou históriou,“ hovorí Ing. Peter Brožek, člen predstavenstva Arca Capital Finance Group.  Cena umeleckého diela v mnohých prípadoch závisí od viacerých premenných. Jednou z nich je emócia, ktorá sprevádza už samotný nákup. Pre niektorých investorov, prípadne zberateľov, nie je rozhodujúca ani tak konkrétna suma, ako túžba daný obraz vlastniť, doplniť zbierku a podobne. Napriek tomu musí umelecké dielo zachovávať určitú hodnotu.

Za umenie sme však ochotní zaplatiť. Slovenská aukčná spoločnosť Soga zverejnila na svojom webe rebríček rekordných aukcií. Obraz Chlapec s dalmatínom od Domenichina predala za viac ako 530-tisíc eur. Dielo Martina Benku Po žatve za 180-tisíc. Najcennejším veteránom je podľa stránky most-expensive.com v súčasnosti Bugatti 57S z roku 1937 s hodnotou 4,4 milióna dolárov. Pre zaujímavosť, obraz Výkrik Edvarda Muncha bol predaný za 119,9 milióna dolárov. Záujem medzi zberateľmi však vzbudzujú aj hodinky, čínsky porcelán či víno.

Zlato?

Počet ľudí, ktorí v súčasnej dobe strácajú vieru v hodnotu papierových peňazí podľa odborníka na investície pribúda. Práve ich často láka aj investícia do vzácnych kovov. Zlato je často praktizovanou voľbou, ktorú si každý spojí s peniazmi. „Je to komodita, ktorej cena sa riadi dopytom a ponukou na trhu. U investícií je bežné, že generujú opakovane nejaký výnos – dlhopisy generujú kupónové platby, niektoré akcie generujú dividendy, preto vieme hodnotiť investície na báze dlhoročných trendov. U zlata je to vždy len aktuálny stav. Väčšinou skončí pretavené do tehál, mincí a pod., pretože nemá tak široké priemyslové uplatnenie ako iné vzácne kovy, napríklad striebro,“ vysvetľuje Ing. Peter Brožek, člen predstavenstva ArcaCapital Finance Group.

Zelená alternatíva

Zaujímavejšiu formu investície predstavujú obnoviteľné zdroje energií. Umenie, prípadne historické vozidlá alebo mince či známky nie sú totiž v pravom zmysle slova investíciou. „Milión eur investovaných do spomenutých vecí vygeneruje ročne nič, akýkoľvek výnos do takýchto záležitostí je spojený s ich predajom inému zberateľovi, a preto je nepredvídateľný. Akurát náklady na úschovu či poistenie sú predvídateľné. Rovnaký milión eur investovaný napríklad do dlhopisov Nova Green Finance, vygeneruje 5% ročne po dobu piatich rokov. V tom je ten principiálny rozdiel,“ dodáva na záver Ing. Peter Brožek, člen predstavenstva Arca Capital Finance Group.

KOntakty

Plynárenska 7/A,
821 09 Bratislava, 
Slovensko
info@deluvis.sk
Naši partneriAktuálne projektyDivízia EXCLUSIVEOnline poistenie

Máte otázky?

Kontaktujte nás
© Copyright 2017 - DELUVIS - All Rights Reserved
IS MAKLÉRIIS MAXXInformácie o spracúvaní osobných údajov
envelope-omap-markerlinkedin-squaretwitterfacebookgoogle-plusmenu